Teoretycznie wysyłka towarów wygląda bardzo podobnie niezależnie od skali. Zajmują się nią firmy kurierskie świadczące swoje usługi na krajowym i międzynarodowym rynku. Jednak gdy skala wzrasta, a działalność ma charakter biznesowy, wymagane są usprawnienia z zakresu logistyki. Jak prezentują się rozwiązania wysyłkowe na większą skalę, czyli dla biznesu, w tym branży e-commerce?

Przesyłki krajowe, międzynarodowe i paletowe

Działalność biznesowa może wiązać się z rozmaitymi formami wysyłki towaru. W grę wchodzą oczywiście przesyłki krajowe, ale wiele biznesów ma charakter międzynarodowy. Wówczas towar może być transportowany nie tylko po drogach, ale także drogą lotniczą, kolejową i morską. To samo dotyczy zresztą przesyłek paletowych, realizowanych hurtowo, a nie do finalnych klientów. Najważniejsze, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą w usprawnieniu procesu logistycznego i oczywiście ograniczeniu kosztów.

Dostęp do wielu przewoźników w jednym miejscu

Rynek kurierski jest na szczęście bardzo konkurencyjny, więc podobne zlecenia można realizować za pośrednictwem nawet kilkunastu przewoźników. Przedsiębiorstwa dokonujące stałej wysyłki towarów mogą zdecydować się na współpracę z jednym spośród nich, albo kilkoma, podpisując stałe umowy i tym samym redukując koszty. Czy takie rozwiązanie jest optymalne? Niekoniecznie! Obecnie dużym powodzeniem przy wysyłkach na szeroką skalę cieszą się platformy wysyłkowe – na przykład Apaczka (https://www.apaczka.pl/). Oprócz wszystkich udogodnień dla biznesu, wybór platformy ma pewną ogromną zaletę – dostęp do usług wiodących kurierów znajduje się w jednym miejscu. Za każdym razem użytkownik może wybrać optymalne rozwiązanie nie tylko pod względem ceny, ale także sposobu realizacji usługi, jeśli zależy mu na przykład na czasie.

Zróżnicowane formy dostawy lubiane przez klientów

Dostęp do usług wielu przewoźników jest szczególnie ważny w branży e-commerce. Wynika to z preferencji współczesnych klientów sklepów internetowych. Podobnie jak każdy z nich ma swoją ulubioną i najwygodniejszą formę płatności, tak samo może mu zależeć na konkretnej formie dostawy towaru, a jeśli nie będzie ona dostępna, klient uda się do konkurencji. Dla niektórych najwygodniejszy jest odbiór przesyłki w paczkomacie, inni wolą tradycyjne dostawy kurierskie, a jeszcze inni dostawy do punktów partnerskich. Chodzi o to, aby na końcu procesu zakupowego móc zadowolić ich wszystkich.

Integracja logistyki z platformą biznesową

Czas to pieniądz. Platforma wysyłkowa pozwala nie tylko zyskać dostęp do tanich i zróżnicowanych ofert, ale również usprawnić cały proces wysyłki towaru. Wspomniany serwis Apaczka można przy pomocy interfejsu API w bardzo prosty sposób zintegrować z platformą e-commerce wykorzystywaną w sklepie internetowym, platformą marketplace, taką jak Allegro, ale również wykorzystywanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem logistycznym.

Outsourcing procesów logistycznych

Partnerzy tacy jak Apaczka oferują dziś jednak znacznie szerszy zakres usług. W grę wchodzi nawet outsourcing logistyki, w ramach którego doświadczony partner przejmuje wszystkie kompetencje związane z procesami wysyłkowymi. W skali makro może to przynieść firmie ogromne oszczędności.

Zaletą korzystania z platform logistycznych jest oszczędność kosztów, usprawnienie procesów, w tym ich automatyzacja, co zwiększa satysfakcję klienta, a tym samym sprzedaż, która w biznesie jest przecież najważniejsza!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here