Przez trzy dni trwały w Horyńcu-Zdroju wydarzenia związane z obchodami tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości.

Cykl wydarzeń rozpoczął się w czwartek (10.11) w miejscowym Zespole Szkół i Placówek Oświatowych, gdzie przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel. Szkolne obchody miały także mniej oficjalny charakter.

Uczniowie rywalizowali ze sobą poprzez wiedzę i śpiew. Klasowe drużyny rozegrały trzyetapowy quiz na tabletach a wszystkie klasy zaśpiewały pieśni z okresu I wojny światowej. Uczniowie nagradzani byli przez jury punktami w formie słodyczy. Na zakończenie odbył się też barwny korowód postaci z historii Polski. Ta forma świętowania bardzo spodobała się wszystkim uczniom – czytamy na stronie ZSiPO.

Obejrzycie relację filmową.

Tego dnia wieczorem w miejscowej bibliotece grupa seniorów śpiewała wspólnie pieśni patriotyczne oraz spotkała się z lokalnym historykiem Tomaszem Rogiem, który zaprezentował film „Ocalony z Katynia”.

Piątkowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej, po której złożono wiązanki kwiatów pod Pomnik Wolności. Natomiast w samo południe w Parku Zdrojowym, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, uroczyście odśpiewano hymn państwowy i wniesiono flagę na maszt. Tutaj także dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowały taniec z flagą. Piątkowe obchody zakończył wieczór poetycki połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w Gminnym Ośrodku Kultury.

Z kolei w sobotę odbyły się XV Zawody Pływackie z Okazji Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Horyniec-Zdrój.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here