W czwartek (03.11) w Domu Kultury w Lisich Jamach miał miejsce wieczór historyczno-literacki. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pt. „Historia oczami Podkarpacia”.

Spotkanie w Lisich Jamach zorganizowano w ramach projektu pt. „Historia oczami Podkarpacia”, który dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”. W jego trakcie publiczność wysłuchała wierszy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Bez-KRESY” oraz autorskich wierszy Urszuli Kopeć-Zaborniak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Z kolei gości spotkania w historyczną podróż po Kresach zabrał Tomasz Sumara – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaprezentował on referat pt. „Dziedzictwo Kresów – wczoraj, dziś i jutro”.

W tej części głos zabrała również Maria Magoń – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Lubaczowie, opowiadając o tym, czym dla członków Towarzystwa są Kresy minione, jak troszczą się o ocalenie pamięci o nich współcześnie i co robią, by przyszłe pokolenia nie zapomniały o tej wielkiej spuściźnie.

Jest to kolejny sukces projektu Historia oczami Podkarpacia, który nieprzerwanie realizujemy od kilku miesięcy. Blisko 100 osób na sali. Jesteśmy pod dużym wrażeniem za co każdej obecnej osobie dziękujemy. Realizowane przez nas projekty mają nie tylko edukować uczestników, ale również łączyć ze sobą ludzi. W codziennym życiu przez natłok pracy i różnych obowiązków brakuje nam kontaktu z drugim człowiekiem. Uczestnicząc w spotkaniach tego typu z jednej strony zdobywamy nową wiedzę, ale również dbamy o wspólnotę, dbamy o to co ważne. – powiedział Adam Poręba, Wiceprezes Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej.

Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel podziękował wszystkim za obecność i podkreślił, że takie spotkania i wiele innych inicjatyw w regionie, kultywują pamięć o naszym dziedzictwie i historii oraz przekazują wiedzę na ten temat kolejnym pokoleniom.

Galeria zdjęć, fot. Fundacja Misji Obywatelskiej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here