W Galerii Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie zagoszczą dzieła Józefa Izydora Dobrowolskiego – artysty malarza i historyka regionalisty. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą niedzielę (30.10) o godz. 17:00. Ekspozycja czynna będzie do 20 listopada.

Józef Izydor Dobrowolski uprawia rzeźbę, malarstwo, pastel. Jego dzieła ukazują go jako człowieka wrażliwego na wszelkiego rodzaju krzywdy. Jego malarstwo ewoluuje od obrazów figurowanych, pełnych ekspresji i kobiecych aktów, do abstrakcji. Przekonać się o tym mogliśmy niejednokrotnie oglądając jego ekspozycje. Wystawiał on swoje prace indywidualnie, ale także z innymi artystami.

Prezentował swoje dzieła w Przemyślu, Krośnie, Rzeszowie, Warszawie, Tomaszowie Lubelskim, Paryżu, Wałbrzychu, Budapeszcie, Erd, Gdańsku i rodzinnym Lubaczowie. Wystawiał wśród takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Antonii Fałat, Rafał Olbiński, Krzysztof Oraczewski, Teresa Pągowska, Jan Tarasin, Edward Dwurnik, Stanisław Rodziński, Ryszard Kowalewski czy Gustaw Zemła. Wiele prac artysty znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: we Francji i Włoszech, w Niemczech, Anglii, Irlandii, Szwecji, Kanadzie, USA oraz na Węgrzech.

Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce w Konkursie Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Polski Południowo-Wschodniej. Został odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem – Bohater Naszych Szpalt – „Nowiny”, „Odznaką honorowego Sybiraka”, „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony Na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przypomnijmy, że jest on współtwórcą Tronu Papieskiego powstałego z okazji wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here