W poniedziałek (24.10) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach odbyła się pierwsza edycja powiatowego turnieju wiedzy pn. „Duchy Miłkowa. Wieś, która pozostała pamięcią…”. W konkursie, pod patronatem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wzięło udział dziewiętnaścioro uczniów z sześciu szkół z terenu powiatu lubaczowskiego. Tytuł laureata uzyskała Katarzyna Kurdziel ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Oleszycach.

Wieś Miłków okres rozkwitu przeżywała w dwudziestoleciu międzywojennym, będąc wyrazem pokojowej koegzystencji Polaków, Ukraińców i Żydów. Burzliwe wydarzenia II wojny światowej doprowadziły jednak do przesiedlenia mieszkańców tej miejscowości, spośród których ostatni opuścili ją w 1947 roku. Pamięć o tym miejscu jednak przetrwała, a kultywują ją opracowania naukowe, pomniki i miejsca pamięci, świadkowie historii oraz wiedza przekazywana kolejnym pokoleniom.

To właśnie popularyzacja znajomości dziejów tej wsi oraz kształtowanie i promowanie tolerancji i pokojowej koegzystencji narodów i mniejszości narodowych były celem organizacji konkursu, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr Konrad Morawski.

Miłków to dziś miejsce, które oddycha historią. Przypomina kolejnym pokoleniom Polaków o trudach II wojny światowej, ale i uczy wzajemnej tolerancji na poziomie narodowym i religijnym. Jest również przestrogą przed wpływem zbrodniczych ideologii na funkcjonowanie wielonarodowościowych społeczeństw – tych wczoraj, ale i tych dziś – podkreśla Konrad Morawski.

Podczas turnieju wiedzy uczestnicy konkursu zmierzyli się z dziesięcioma pytaniami zamkniętymi na temat dziejów wsi Miłków oraz jednym pytaniem otwartym. Oceniało ich jury w składzie: Konrad Morawski, Marta Jamińska i Elżbieta Dryla, które postanowiło przyznać tytuł laureata Katarzynie Kurdziel ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Oleszycach. Drugie miejsce zajął Oskar Buczko (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach), a trzecie miejsce uzyskała Lena Miastowska (Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Oleszycach).

Wyróżnienie specjalne otrzymała Aleksandra Kuchciak (Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie) „za wyobraźnię literacką w połączeniu z ważkim piórem historycznym”, zaś wyróżnienia uzyskali Patrycja Maszlanka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach), Jakub Janczura (Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie), Amelia Serafin (Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie), Szymon Furgała (Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej) oraz Martyna Bąk (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach).

Nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursu, a także podziękowania przybyłym opiekunom uczniów, złożyła Maria Baran, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach.

Składamy podziękowania następującym instytucjom, które wsparły finansowo lub rzeczowo organizację tego wydarzenia: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Nadleśnictwo Oleszyce, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Gminy Stary Dzików, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie i Stowarzyszenie „Czas na Pomoc” w Oleszycach – informuje w komunikacie prasowym podsumowującym konkurs dr Konrad Morawski.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję konkursu „Duchy Miłkowa. Wieś, która pozostała pamięcią…”, która odbędzie się w październiku 2023 roku.

Galeria zdjęć.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here