Wypalenie zawodowe to bardzo realny problem dla wielu osób pracujących w stresujących środowiskach. Jeśli czujesz się wypalony, możesz się zastanawiać, czy zrobienie sobie czasu wolnego pomoże.

Czy zwolnienie lekarskie jest dobrym rozwiązaniem?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepszy sposób radzenia sobie z wypaleniem może różnić się w zależności od osoby. Jednak ogólnie rzecz biorąc, czas wolny na odpoczynek i regenerację może być pomocnym krokiem w radzeniu sobie z wypaleniem.

Jeśli czujesz się wypalony, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wziąć głęboki oddech. Nie panikować! To w porządku, jeśli od czasu do czasu potrzebujesz trochę wolnego czasu, aby odzyskać siły po pracy. Wiele osób doświadcza uczucia stresu i niepokoju, które towarzyszą pracy i mogą być trudne do odrzucenia, gdy stają się zbyt intensywne.

Jeśli pracujesz w środowisku o wysokim wskaźniku stresu, w którym inni mogą nie rozumieć, dlaczego potrzebujesz wolnego, możesz zachować ten powód dla siebie. Jeśli jednak twoi współpracownicy rozumieją i wspierają twoją potrzebę odpoczynku, może być ci łatwiej wyjaśnić, dlaczego potrzebujesz trochę wolnego czasu.

Dowiedz sie jak dbać o swoje zdrowie psychiczne na e-lekarz24h.pl

Co robić, aby sie lepiej poczuć?

Jeśli masz pracę, która wymaga nieustannej uwagi, staraj się jak najczęściej używać wymówki „jestem wypalony”. Da ci to możliwość robienia przerw w ciągu dnia i relaksu bez poczucia winy. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje środowisko pracy sprzyja wzięciu wolnego, spróbuj poeksperymentować z różnymi wymiarami czasu wolnego. Jeśli czujesz się wypalony, dobrze jest wziąć przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu i zobaczyć, jak wpływa to na twój poziom energii. Niektórzy ludzie uważają, że potrzebują dwóch lub trzech dni wolnego w tygodniu, aby wrócić do normalnej pracy bez wypalenia.

Jeśli masz zaoszczędzony czas wakacji, wykorzystaj ten czas na przerwę. Spędzenie kilku tygodni poza biurem może dać ci tylko czas potrzebny na powrót do codziennej rutyny bez poczucia wypalenia. Mozesz także dostać zwolnienie lekarskie od psychiatry, jeżeli ten stwierdzi, ze jesteś przemęczony.

Wiele osób odkrywa, że po spędzeniu czasu poza pracą mają więcej energii, co może znacznie ułatwić poszukiwanie nowych stanowisk. Jeśli pracujesz w środowisku, w którym czujesz się przepracowany i niedoceniany, wzięcie wolnego może pomóc Ci spojrzeć na swoją pracę z nowej perspektywy. Wiele osób stwierdza, że robią więcej, gdy są poza biurem, co może zwiększyć ich produktywność po powrocie do pracy.

Co robić, gdy czujesz się wypalony?

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że uderzyłeś w ścianę i nie możesz przez nią przejść, bez względu na to, jak bardzo się starasz? Tak się dzieje, gdy czujesz się wypalony i dlatego chcemy pomóc Ci znaleźć sposób na przezwyciężenie tego uczucia, abyś mógł dalej odnosić sukcesy w swojej karierze.

Kiedy czujesz się wypalony, łatwo jest po prostu pozwolić, by wszystko się poślizgnęło i przestać się tym przejmować. Jednak nie jest to właściwy sposób, ponieważ wtedy twoja wydajność spadnie i nigdzie nie osiągniesz swoich celów. Zamiast dać się przytłoczyć swoją pracą, spróbuj poszukać źródła, aby dowiedzieć się, co powoduje tyle stresu. Na przykład, jeśli czujesz się wypalony z powodu zbyt dużego obciążenia pracą i nie ma sposobu, aby go zmniejszyć, nadszedł czas, abyś porozmawiał z szefem o tym problemie i pomyślał nad zwolnieniem lekarskim. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here