Reporterzy TVP3 Rzeszów odwiedzili Gminę Lubaczów. W ramach programu „wPROwadzamy zmiany” możemy obejrzeć odcinek ukazujący atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze i kulinarne naszej okolicy.

W programie redaktor prowadząca – Dorota Sowa, odwiedza małe miasteczka i wsie. Rozmawia z mieszkańcami, rolnikami i władzami samorządowymi o inwestycjach, które powstały dzięki funduszom unijnym. Tym samym prezentuje widzom potencjał turystyczny i kulturowy odwiedzanych miejsc. W czasie spotkań pyta także o plany na przyszłość.

W odcinku poświęconym Gminie Lubaczów rozmawiała z Andrzejem Węgierakiem – szefem Kuchni Kresowej Osady, który opowiadał o lokalnej kuchni i regionalnych daniach serwowanych w restauracji. Z kolei Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów przedstawił zrewitalizowane przez samorząd obiekty, głównie skupiając się na otwartej niedawno Galerii Kolejnictwa – Stacja Basznia. Opowiadał także o planach turystycznych i wspomniał o projektach remontów dróg. Natomiast Marcin Materniak z Muzeum Kolejnictwa zabrał widzów na przejażdżkę dawną linią kolejową Jarosław – Sokal. Dorota Sowa odwiedziła również wieżę ciśnień i hydrofornię w Tymcach, gdzie obecnie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. W tym miejscu Szymon Ozimek zaprezentował teleskop pozwalający na wykonywanie obserwacji i badań fotograficznych oraz teleskop soczewkowy, dzięki któremu można prowadzić transmisję obrazu w Internecie.

Ekipa TVP3 Rzeszów zaglądała również do gospodarstwa rolnego Elżbiety Jędrys, w którym hoduje się 250 krów. Z koeli o Kołach Gospodyń Wiejskich działających na Ziemi Lubaczowskiej widzom opowiedziały Barbara Kuryś z KGW i Magdalena Rożek – z-ca dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARIMR. O ochronie polskich rolników i bezpieczeństwie żywnościowym oraz o Krajowej Grupie Spożywczej i Krajowym Planie Odbudowy mówiła poseł Teresa Pamuła. Później Magdalena Połynkiewicz – właścicielka firmy świadczącej usługi rekreacyjne mówiła o tym, jak udało jej się pozyskać środki z PROW-u na rozwój własnej działalności gospodarczej. Anna Kobiałka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych opowiadała o przerobieniu naturalnego cieku wodnego w piękny zalew, który teraz służy mieszkańcom Krowicy Hołodowskiej i Samej, ale także okolicznych miejscowości.

Zachęcamy do obejrzenia odcinka programu „wPROwadzamy zmiany” poświęconego Gminie Lubaczów.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here