Muzeum Kresów w Lubaczowie zachęca do włączenia się w działania edukacyjne, które organizuje wspólnie ze stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie, dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski, w ramach świętowania 350. rocznicy wyprawy na czambuły tatarskie hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego. Będą warsztaty, wykład i koncert.

Wspólnie z członkami stowarzyszenia Pospolite Ruszenie wyruszymy w podróż śladami hetmana Sobieskiego, który w 1672 r. rozbił Tatarów w czasie kampanii wojskowej, rozgrywającej się m.in. na ziemi lubaczowskiej. Dla upamiętnia tego wydarzenia udamy się w dniach 10-15 października z wizytą do szkół i instytucji kultury w naszym regionie, aby, poprzez zajęcia edukacyjne i zabawę, poszerzyć wśród uczestników wiedzę i świadomość o tak ważnym epizodzie z kart historii naszej małej ojczyzny – informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Spotkania odbędą się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cieszanowie, Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Horyńcu-Zdroju, Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta w Narolu, Domu Dziennego Pobytu w Cieszanowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Horyńcu-Zdroju, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej i Chutorze Gorajec.

W czasie każdego ze spotkań uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu, przybliżającego tło historyczne wydarzeń sprzed 350 lat, wziąć udział w lekcji żywej historii, którą poprowadzą edukatorzy, ubrani w stroje odpowiadające epoce króla Jana, obejrzeć wystawę mobilną (będzie to wywiad, który dziennikarze francuskiej „La Gazette” mogli przeprowadzić z hetmanem Sobieskim), a także zagrać w grę wielkoformatową „Na czambuły”.

Z kolei w piątek (14.10) o godz. 17:00 w gmachu głównym Muzeum Kresów z wykładem pt. „Pamięć zbiorowa najazdów tatarskich na obszarze powiatów: lubaczowskiego, jarosławskiego, przeworskiego i przemyskiego” wystąpi dr Andrzej Gliwa z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wydarzeniem wieńczącym projekt będzie koncert zespołu „Mołodcy” oraz warsztaty śpiewu staropolskiego, które odbędą się w niedzielę (16.10) o godz. 16.00 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Historyczne i tradycyjne pieśni wybrane na koncert w radrużańskiej cerkwi pochodzą z nagrań i badań terenowych obejmujących ziemie I Rzeczypospolitej. Charakter koncertu będzie zanurzeniem w pejzażu muzycznym Rzeczypospolitej czasów “około Janowych”. Pieśni obejmą regiony, z których mogli pochodzić żołnierze biorący udział w kampaniach Jana Sobieskiego. Będą to „wycieczki” od południowo-wschodnich śpiewów kozaków zaporoskich, aż do brzmienia północnych ziem Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Śpiew przeplatany będzie gawędą i zwróceniem uwagi słuchaczy na ciekawostki rodzimej tradycji muzycznej – zapowiadają organizatorzy.

Natomiast podczas warsztatu śpiewu tradycyjnego członkowie zespołu objaśnią kontekst historyczno-kulturowy wybranych pieśni, przekażą melodię i nauczą poprawnej emisji głosu wraz z ćwiczeniami wokalnymi, niezbędnymi do podjęcia wspólnego śpiewu. Pieśni do praktyki wokalnej zostaną dobrane według zainteresowań i możliwości wokalnych grupy. Finałem warsztatów śpiewaczych będzie wspólne wykonanie dwóch wybranych pieśni. Materiały niezbędne do wykonania śpiewu (teksty lub nagrania) zostaną przekazane lub zaprezentowane uczestnikom.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here