Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Mieszkańcy naszego powiatu wybierają się więc do lasu w poszukiwaniu wyjątkowych okazów. Jednak nie wszyscy potrafią z pełną dokładnością odróżnić te jadalne od trujących. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć wskazówek specjalistów. Bezpłatnych porad grzybowych udziela Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaczowie.

Grzybobranie sprawia wiele przyjemności. Możemy spędzić czas na łonie natury, podziwiać piękno lasu, a do tego wrócić do domu z koszykiem pełnym grzybów, z których potem przyrządzamy obiad, robimy przetwory lub po prostu je suszymy. Jednak zanim zabierzemy się za gotowanie wcześniej trzeba upewnić się, że nasze zbiory są jadalne. Bardzo pomocne są atlasy grzybów. Skorzystać możemy również z oferty, którą zaproponowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaczowie. Jej pracownicy udzielają bezpłatnych porad grzybowych.

– Pomoc klasyfikatora grzybów oferujemy po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 16 632 15 28, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00. Poradnictwo grzybowe prowadzone jest wyłącznie dla osób prywatnych, zbierających grzyby na własne potrzeby w zakresie gatunków grzybów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nie wydajemy atestów na grzyby – wyjaśnia PSSE w Lubaczowie.

Oceniane będą tylko grzyby świeże (najpóźniej do 48 godzin od zbioru, jeśli są przechowywane w temperaturze do 10°C) na podstawie cech zewnętrznych. Pamiętać trzeba, że opinii podlegać będą tylko całe grzyby z dobrze wykształconymi owocnikami. Zbyt młode mogą nie mieć wykształconych wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku. Ocenie nie będą podlegały grzyby zapleśniałe, nasączone wodą i przetworzone. Do PSSE należy dostarczyć zbiory w pojemnikach przewiewnych (kosze, łubianki).

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here