W niedzielę (09.10) w Cieszanowie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku. Zaprezentowany został także odnowiony nagrobek Marii Maciejewicz.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta przed cmentarzem w Cieszanowie, którą poprowadził ks. bp. Marian Buczek wraz z ks. dr. Stanisławem Solilakiem – proboszczem miejscowej parafii. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie toczyła się dalsza części uroczystości prowadzona przez dyrektora CKiS Krystiana Napartego. Tutaj odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy WP oraz zaprezentowany został odnowiony nagrobek Marii Maciejewicz, ps. Aldona. W uroczystości udział wzięli wicewojewoda podkarpacki – Radosław Wiatr, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie – dr. Piotr Szopa, starosta lubaczowski – Zenon Swatek, burmistrz Cieszanowa – Zdzisław Zadworny, historyk – regionalista z Cieszanowa – Tomasz Róg oraz prezes Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Sakralnymi w Parafii Rzymsko Katolickiej w Cieszanowie – Edward Dziaduła.

Apel pamięci poprowadziła Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa, a uroczystości uświetniła reaktywowana Orkiestra dęta z Cieszanowa pod przewodnictwem Pana Bronisława Stępienia. Dziękujemy za obecność żołnierzom III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Harcerzom z Cieszanowa, pocztom sztandarowym, młodzieży z Zespołu Szkół z Lubaczowa wraz z Radnym Sejmiku Województwa i Dyrektorem, p. Andrzejem Nepelskim, reprezentacjom jednostek powiatu – Muzeum Kresów w Lubaczowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie, Powiatowemu Centrum Kultury w Lubaczowie, rodzinie pani Marii Maciejewicz oraz wszystkim obecnym mieszkańcom Miasta i Gminy Cieszanów oraz gościom – podsumowują organizatorzy uroczystości.

Organizatorami uroczystości byli Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Sakralnymi w Parafii Rzymsko Katolickiej w Cieszanowie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów, przy współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Cieszanowie.

Galeria zdjęć, fot. Jakub Marcin Niedzielski.

1 komentarz

  1. Ile to bydlo ze wschodu jeszcze będzie się panoszyć? czy i mozna tego bandyty z Kremla po prostu zlikwidować? Pieprzenie ze on jest chroniony, że ma sobowtóra itd to bajki. Wszystko można załatwić. To tylko kwestia ceny. Przy dzisiejszej technologii ?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here