Przeciążone tornistry to nie tylko problem najmłodszych dzieci - przekonują organizatorzy akcji, fot. PSSE w Lubaczowie.

58 % uczniów z klas I-III nosi plecak, którego waga przekracza ciężar 10% masy ciała dziecka. To źle wpływa na zdrowie – przekonuje Główny Inspektora Sanitarny.

Trwa kampania „Problem wagi ciężkiej”. Akcja dotyczy profilaktyki wad postawy u dzieci i skierowana jest do uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Działania mają zwrócić uwagę na zbyt ciężkie tornistry, ale również edukować w zakresie ich prawidłowego pakowania oraz noszenia. Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka. Tymczasem są one o wiele cięższe. Często znajdują się w nich zbędne rzeczy, takie jak pamiętniki czy zabawki.

Jak ciężkie są plecaki uczniów powiatu lubaczowskiego sprawdzają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie. Zważyli oni tornistry dzieci z klas I-IV m.in. z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Horyńcu-Zdroju. W czasie spotkań prowadzili rozmowy o tym, jak prawidłowo spakować tornistry i dlaczego wkładanie do nich zbędnych rzeczy może zaszkodzić kręgosłupom.

Jak podkreśla PSSE w Lubaczowie:

  • – zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder i kolan,
  • – noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku,
  • – nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

pz, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here