Rafał Hetman był w poniedziałek (03.10) gościem MBP w Cieszanowie. Podczas spotkania autor głównie opowiadał o swojej najnowszej książce „Las zbliża się powoli”.

Spotkanie w Cieszanowie oparte było głównie na reportażu „Las zbliża się powoli”, który miał premierę 21 września. Książka traktuje o traumatycznej historii lasu Dębrzyna pomiędzy miejscowościami Grzęska i Świętoniowa w okolicach Przeworska. Tuż po wojnie doszło tam do serii brutalnych morderstw o charakterze rabunkowym. Co istotne, zarówno mordercami jak i ofiarami byli Polacy. Trauma po tych wydarzeniach trwa do dziś. Mieszkańcy przez wiele lat milczeli nie chcąc osądzać swoich krewnych, sąsiadów, znajomych. Rafał Hetman odbył wiele rozmów, przeczytał sterty akt, publikacji, odwiedził archiwa, by jego reportaż stał się wiarygodną opowieścią. Przywołana przez niego historia nie skupia się jedynie na dokonanych mordach, ale stanowi opowieść o lesie i ludziach. Pamięcią sięga do XIX wieku stanowiąc spójną całość. Reporter bardzo ciekawie opowiadał o procesie powstawania książek, o genezie tytułów, o rozmowach z mieszkańcami Izbicy, Grzęski, Świętoniowej – podsumowuje spotkanie MBP w Cieszanowie.

Liczba czytelników przybyłych na spotkanie w cieszanowskiej bibliotece zaskoczyła nie tylko organizatorów, ale przede wszystkim samego autora. Książki, które można było nabyć na miejscu wraz z podpisem autora, rozeszły się w mgnieniu oka.

Rafał Hetman, to nie tylko reporter, ale również szeroko rozumiany twórca internetowy. W mediach społecznościowych opowiada głównie o literaturze, ale nie tylko. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie żydowskim „Chidusz”. Jest finalistą konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here