Naukę warto wprowadzić jak najszybciej. Najlepiej już w około 8 tygodnia życia, czyli zaraz po odebraniu pupila z hodowli. Bądź cierpliwy, ponieważ na pierwsze efekty szkolenie, trzeba poczekać kilka tygodni. Efekty nauki pierwszych komend można zauważyć po około 1-2 miesięcy. Najważniejsza jest systematyczność oraz odpowiedni system nagradzania poprzez stosowanie smakołyków dla szczeniąt, czy pochwał. Jest to istotne, aby zwierzę w pozytywny sposób zapamiętało daną sytuację.

Nauka czystości, kluczowy jest czas oraz cierpliwość

Już od początku należy, uczyć szczenięcia odmiennych zachowań w dzień oraz nocą. Pozwoli to na lepsze poczucie czasu u czworonoga. Młody pies, który ma dopiero około 8 tygodni, potrzebuje załatwiać potrzeby fizjologiczne co około godzinę, dlatego istotne jest częste wychodzenie na spacer. Warto zaopatrzyć się w specjalne maty, które pozwolą na zachowanie czystości w domu. Najlepszą metodą jest wyprowadzanie szczeniaka zaraz po przebudzeniu, następnie po każdym posiłku oraz przed snem. Jeżeli mamy taką możliwość, wyjścia na dwór powinny się odbywać regularnie co około godzinę. Podczas, załatwiania potrzeby psa, zachowaj względny spokój, usuń z okolicy zabawki i inne przedmioty, które mogą rozpraszać pupila. Po prawidłowo wykonanej czynności, możesz zastosować pochwałę lub specjalny smakołyk dla szczeniaka.

Jeżeli pies nie chce załatwić potrzeb fizjologicznych na dworze, nie złość się na niego oraz nie krzycz. Ważne, aby zachować spokój. W takiej sytuacji najlepiej wrócić ze zwierzęciem do domu oraz położyć go w jego kojcu. Szczeniaki nie załatwiają się w miejscu, w którym śpią. Po odczekaniu możesz ponownie wyjść z czworonogiem na spacer.

Socjalizacja psa oraz nauka chodzenia na smyczy

Młody pies nie jest przyzwyczajony do warunków zewnętrznych, w których jest głośno. Istotna jest socjalizacja psa w jak najwcześniejszym wieku. Pozwoli to na przyzwyczajenie do hałasu dzieci, dźwięków ulicy, czy obecności innych zwierząt. Jeżeli w sposób prawidłowy przeprowadzamy zapoznawanie szczeniaka ze światem, zmniejszamy ryzyko na powstanie problemów behawioralnych oraz leków. Pamiętaj, aby każdą czynność wykonywać etapowo. Nigdy nie zaskakuj psa, nagłym dźwiękiem odkurzacza, czy głośną muzyką. Jeżeli pies jest po wszystkich obowiązkowych szczepieniach, można rozpocząć kontakt z innymi zwierzętami. Podczas spaceru, warto zapytać innych właścicieli czworonoga, czy możesz podejść ze swoim szczeniakiem. Na początku, należy wybierać psy spokojne. Jeżeli nasz pupil zareaguje w sposób pozytywny, po skończonej zabawie należy go nagrodzić.

Do zachowania bezpieczeństwa, istotna jest nauka psa chodzenia na smyczy. Warto ją rozpocząć, na niewielkim zamkniętym terenie, na którym zwierzę będzie czuło się bezpieczne. Pamiętaj, aby smycz była luźna, by pies mógł spokojnie eksplorować teren. Jeżeli zwierzę dobrze zareaguje na spacer, nie zapomnij o wręczeniu smakołyku.

Najważniejsze elementy, podczas treningu szczeniaka

Najważniejszym elementem nauki jest cierpliwość oraz spokój. Reagowanie w sposób przesadny, może rozwinąć lęki, które wpływają na zachowania szczenięcia. Odpowiednio przeprowadzona nauka higieny, przynosi pozytywne skutki. Jednakże pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i potrzebuje mniej lub więcej czasu na nauczenie się danej czynności. Nigdy nie stosuj kar, jeżeli szczeniak nie zachowa się tak, jak nam odpowiada. Taką sytuację należy zignorować, a jej skutki usunąć, gdy zwierzę się oddali. Przesadne zwracanie uwagi, może dać błędny sygnał szczeniakowi. Pies zauważy, że po wykonaniu danej czynności wzrasta zainteresowanie, co może powodować powtarzalność sytuacji. Przy szkoleniu istotny jest system nagradzania. Każda prawidłowo wykonana czynność powinna być zwieńczona pochwałą, bądź ulubioną przekąską Twojego pupila.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here