Fot. Archiwum.

Gmina Lubaczów po raz kolejny włączyła się w akcję „Sprzątania Świata”. Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

W ramach akcji na terenie całej gminy uporządkowane zostały pobocza głównych dróg gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich.

W sprzątanie aktywnie włączyli się także nasi Mieszkańcy. Łącznie w finale akcji wzięło udział około 70 osób. Coraz większe zaangażowanie lokalnej społeczności w różne przedsięwzięcia ekologiczne pokazuje, że chcemy i dbamy o otaczającą nas przyrodę,  a wszystkie inicjowane przez gminę działania mają sens i mobilizują nas do dalszej pracy – czytamy na stronie internetowej gminy Lubaczów.

Aktywność związana z akcją na terenie gminy Lubaczów, to jednak nie tylko sprzątanie. Postawiono także na działania edukacyjne i proekologiczne. Najmłodsi mieszkańcy wzięli udział w konkursach, zajęciach terenowych, wydarzeniach ekologicznych oraz w prelekcjach przygotowanych przez firmę odbierającą odpady. Również Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna przygotowały specjalną proekologiczną ofertę warsztatowo-edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

Podczas tegorocznej akcji została przeprowadzona również zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W sumie zebrano 2,5 tony odpadów, za które szkoła w Załużu otrzyma bon na zakup sprzętu sportowego.

Pragniemy wszystkim gorąco podziękować za włączenie się w tegoroczną akcję „Sprzątania świata”. Pamiętajmy także, że powinniśmy dbać o środowisko przez cały rok, dlatego zachęcamy mieszkańców do wprowadzenia ekologicznych nawyków w swoją codzienność, takich jak powtórne wykorzystanie opakowań, korzystanie z wielorazowych toreb podczas zakupów i oczywiście segregacja odpadów. Wszystko, co robimy w trosce o otaczającą nas przyrodę, robimy dla nas i dla przyszłych pokoleń – odsumowuje gmina Lubaczów.

Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here