Zgodnie ze statystykami we współczesnym świecie ponad 40% ludzi ma siedzący tryb pracy. Niezależnie od tego, w którym zawodzie pracują, spędzają 8, a czasem nawet większą ilość godzin siedząc na krześle. Oczywiście, przekłada się to nie tylko na spore zmęczenie, ale i może prowadzić do poważnym problemów zdrowotnych. Z tego artykułu dowiesz się także, jakie funkcje pełnią poduszki terapeutyczne i czy taki produkt sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jakie problemy zdrowotne może wywołać długa praca w pozycji siedzącej?

Wszystkie choroby, wynikające na skutek pracy na siedząco, są powodowane przekrwieniem, które jest nieuniknione, gdy osoba nie zmienia swojej pozycji przez długi czas. Ponadto mają miejsce zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowy. Dlaczego? Kręgosłup człowieka ma kształt litery S, ale podczas siedzenia naturalny kształt litery S zamienia się w literę C, prawie blokując mięśnie brzucha i pleców, które wspierają ciało. Jeśli masz nieergonomiczne stanowisko pracy, pamiętaj, że każda spędzona w ten sposób godzina skraca Twoje życie o 22 minuty. Ponadto, jeśli siedzisz dłużej niż 4 godziny dziennie, stajesz się bardziej podatny na choroby przewlekłe.

Nieprawidłowa pozycja przy komputerze może doprowadzić do powstania takich oto chorób:

  • – przepukliny międzykręgowej, zaburzeń postawy i innych problemów z kręgosłupem;
  • – żylaków i niewydolności żylnej;
  • – zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i okrężnicy, rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia.

Jak poprawnie siedzieć na krześle podczas długiej pracy przy komputerze?

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i chcesz uniknąć występowania opisanych wyżej problemów, musisz zadbać o organizację stanowiska pracy przy komputerze. Rzetelnie dobrany nowoczesny monitor znacznie zmniejsza obciążenie wzroku, a fotel ortopedyczny prawidłowo rozkłada obciążenie na mięśnie pleców. Prawidłowa pozycja siedzenia za komputerem odgrywa również istotną rolę: głowa powinna być podniesiona, a oczy – skierowane prosto. Niezwykle ważne jest też to, aby zadbać o właściwe podparcie dolnej części kręgosłupa.

Jeśli należysz do grona tych osób, które stawiają sobie pytanie, jak prawidłowo siedzieć w pracy, przydatne okażą się dla Ciebie następujące porady:

  • – Zadbaj o to, by krzesło mogło obracać się 360 stopni;
  • – Siedzisko powinno uwzględniać możliwość oparcia w pionie;
  • – Biurko, za którym pracujesz, nie powinno w żaden sposób ograniczać Twoich ruchów.

Nawet posiadając poprawnie zorganizowane stanowisko komputerowe, możesz odczuwać problemy związane z utrzymywaniem ciała we właściwej pozycji przez długi czas, gdyż obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest bardzo duże. Rozwiązaniem problemu może stać się poduszka ortopedyczna do siedzenia przy komputerze. Poduszka do siedzenia przy komputerze, na przykład z oferty firmy Ortek, pomaga utrzymywać naturalną dla kręgosłupa pozycję przez cały dzień pracy. Taki produkt zmusza mięśnie do ciągłej pracy, ułatwia kontrolę postawy i gwarantuje normalny przepływ krwi. Dodatkowo można je dostosować do własnych potrzeb.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here