We wtorek (20.09) gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie był Franciszek Batory laureat nagrody honorowej „Świadek Historii”. W trakcie spotkania apelował o pamięć dla wszystkich Żołnierzy Niezłomnych.

Franciszek Batory to laureat nagrody honorowej „Świadek Historii”, przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym i naukowym. Franciszek Batory od wielu lat prowadzi skierowane do młodzieży „Żywe Lekcje Historii”. Na podstawie doświadczeń rodzinnych pielęgnuje pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Podczas spotkania prowadzonego przez Tomasza Roga, historyka i regionalistę Franciszek Batory wspominał historię swojego brata, majora Józefa Batorego „Argusa”, pochodzącego z Weryni żołnierza ZWZ AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z siedmiu działaczy zamordowanych przez komunistów 1 marca 1951 roku tzw. strzałem katyńskim w więzieniu mokotowskim. Prelegent mówił o tym co działo się na sali sądowej podczas procesu, w którym został skazany jego brat i wszyscy niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN, a w którym on sam mógł uczestniczyć jako świadek. Proces ten trwał od 5 do 14 października 1950 roku. Dowódca WiN ppłk Łukasz Ciepliński oraz jego współpracownicy zostali skazani na karę śmierci. Los oskarżonych był przesądzony jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Przerywano im wypowiedzi, stosowano przemoc psychiczną, wyjaśnienia nie były brane pod uwagę. Pan Franciszek przejmująco opowiadał o niezwykłym patriotyzmie i postawie bohaterów, którzy nawet w obliczu śmierci zachowywali się bardzo godnie i honorowo. W pięknych słowach zwrócił się do młodzieży z prośbą o budowanie w sercu najtrwalszego pomnika pamięci wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, tworzenia łańcucha więzi i przyjaźni oraz bycia dumnym z tego, że są Polakami – czytamy na stronie MBP w Lubaczowie.

Po zakończonym spotkaniu Franciszek Batory wraz z organizatorami i uczestnikami prelekcji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie. Spotkaniu towarzyszy wystawa pt. “Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” oraz wystawa poświęcona Łukaszowi Cieplińskiemu, które do końca miesiąca można obejrzeć w lubaczowskiej bibliotece.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here