Executive Search jest wyspecjalizowaną metodą przeznaczoną do rekrutacji kadry zarządzającej i wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie. Opiera się ona na aktywnym i bezpośrednim docieraniu do najbardziej atrakcyjnych kandydatów, którzy najczęściej nie poszukują nowego zatrudnienia. Z jakimi jeszcze wyzwaniami muszą mierzyć się pracodawcy i rekruterzy, zatrudniający liderów i wysokiej klasy fachowców? Executive Search bywa czasem mylony z headhuntingiem. O ile jednak ta ostatnia metoda sprawdza się w pozyskiwaniu pracowników różnych szczebli, Executive Search jest zaawansowaną usługą wysokiej klasy, wymagającą wybitnych umiejętności i doświadczenia od rekrutera.

Pasywność kandydatów

Rekrutacja kadry zarządzającej oraz wysokiej klasy fachowców zawsze była trudnym i ambitnym zadaniem. Takich kandydatów jest na rynku pracy najmniej i najczęściej nie szukają oni zatrudnienia, nie odpowiadają więc na standardowe ogłoszenia o pracę. Ta pasywność jest więc oczywiście ogromnym wyzwaniem, jednak metoda Executive Search powstała właśnie w odpowiedzi na ten problem. Wymaga ona od rekrutera doskonałej znajomości rynku, specyfiki branży oraz budowania własnej bazy wartościowych kontaktów, z których można korzystać poszukując idealnego kandydata.

Negocjacje z kandydatami

Pasywność kandydatów wiąże się z kolejnym wyzwaniem, które pojawia się w trakcie rekrutacji kadry zarządzającej. Mamy tu do czynienia z osobami na wysokich stanowiskach, najczęściej zadowolonymi z aktualnej pozycji zawodowej. Rolą rekrutera jest więc nie tylko zainteresowanie kandydata ofertą klienta, ale również zmotywowanie go do wzięcia udziału w rozmowach, testach kompetencji czy Assessment Center. Nie bez powodu mówi się, że rozmowy z kandydatami biorącymi udział w projektach typu Executive Search, często przypominają zaawansowane biznesowe negocjacje.

Potrzeby pracodawcy

Pracodawca ma ogromne oczekiwania odnośnie osoby, której powierzy jedno z kluczowych stanowisk w firmie. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, skoro będzie od niej zależało osiąganie celów biznesowych. Rekrutacja kadry zarządzającej przeprowadzana na własną rękę, często przedłuża się lub bywa zupełnie nieskuteczna. Dzieje się tak nie tylko z powodu niedostępności najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Rolą rekrutera prowadzącego projekt z zakresu Executive Search jest rozpoznanie potrzeb klienta i stworzenie razem z nim profilu idealnego kandydata, który najlepiej wpasuje się w środowisko pracy, misję oraz wartości przedsiębiorstwa.

Dobór metod selekcji

Pracodawcy zależy nie tylko na pozyskaniu najlepiej wykwalifikowanego pracownika, ale również takiego, który odnajdzie się w organizacji, będzie zmotywowany do pracy oraz lojalny. Z tego powodu podczas rekrutacji kadry zarządzającej korzysta się z bardziej zaawansowanych metod selekcji niż np. tylko testy kompetencji. Egzamin zdaje zastosowanie Assessment Center, które jest narzędziem najbardziej kompleksowej oceny kandydata.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/executive-search

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here