W Baszni Dolnej i Lubaczowie odbyły się uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Z tej okazji odprawiono msze święte w intencji wywiezionych na nieludzką ziemię, za zmarłych i tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny. Złożono także wiązanki kwiatów przy tablicach pamiątkowych.

W Baszni Dolnej w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli uroczystości obchodzone były16 września. Mszę świętą sprawował ks. Leszek Bruśniak w koncelebrze z wikariuszem ks. Piotrem Grzechnikiem. Po modlitwie głos zabrali Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów i Bolesław Dydyk – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej. Na zakończenie 80. rocznicy deportacji nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej przez przybyłe delegacje: rodzin Zesłańców Sybiru, ZSP w Baszni Dolnej, 1 Drużyny Harcerskiej im. Wincentego Witosa w Baszni Dolnej oraz 9 Gromady Zuchowej „Przyjaciele Zielonego Lasu” w Baszni Dolnej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baszni Dolnej, Sołectwa Basznia Dolna i Samorządu Gminy Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Lubaczów.

Natomiast w Lubaczowie obchody odbyły się 17 września. Uroczystość także rozpoczęła się Liturgią, której przewodniczył Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego. ks. Andrzej Stopyra. Po mszy świętej w Sanktuarium NMP Łaskawej złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczny znicz. W uroczystości wzięli udział: Sybiracy – Teresa Mielnik i Zbigniew Bator, potomkowie Sybiraków: Aleksandra Bek, Janina Płachta, Mateusz Sochur, Barbara Janczura, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańcy Lubaczowa.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here