Fot. Archiwum

Już w piątek (23.09) o godz. 9:00 w lubaczowskim lesie Niwki wystartuje pierwsza edycja biegu ku pamięci Obrońców Lwowa. Wezmą w nim udział dzieci w wieku 9 lat.

Organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów bieg ma na celu popularyzację aktywności fizycznej i zdrowej formy patriotyzmu wychodzącego poza ogólnie przyjęte kanony oraz uświadomienie młodzieży znaczenia walki młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

– Naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć i szacunek dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Lwów w 1918 r. był polem krwawej bitwy – młodzi ludzie, gimnazjaliści w obronie miasta chwytając za broń, musieli wykazać się wielką odwagą, aby przez oblężone miasto dotrzeć na barykady, niejednokrotnie z honorem oddając swoje życie – mówią organizatorzy.

Uczestnicy będą mieć do pokonania trasę liczącą 1421 m biegnącą przez las Niwki, bo jak tłumaczą organizatorzy w walkach o Lwów zginęło 1421 dzieci i młodzieży, a najmłodszy – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. Meta ulokowana zostanie przy mogile pomordowanych mieszkańców Lubaczowa. Zawody zakończą się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

PZ, elubaczow.com

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here