Miłośnik i znawca Kresów Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Tym razem tematem spotkania był Rawa Ruska, miasto położone w obwodzie lwowskim na Ukrainie.

Tomasz Kuba Kozłowski jest częstym gościem w naszym regionie, który odwiedzając nas zawsze dzieli się swoją wiedzą oraz zamiłowaniem do historii dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Po raz kolejny pojawił się także w lubaczowskiej bibliotece w miniony piątek (16.09), gdzie wygłosił prelekcję pt. „Polska, żydowska i francuska Rawa Ruska”.

Podczas spotkania w MBP Tomasz Kuba Kozłowski opowiadał o burzliwych dziejach Rawy Ruskiej oraz mieszkających tu Polakach, Rusinach i Żydach, których życie toczyło się nie tylko wokół mieszczących się tu kościoła, bożnicy, cerkwi, klasztoru i ratusza, ale także dworca kolejowego, koszar i Centralnej Szkoły Straży Granicznej. Poznaliśmy historię 12-letniej bohaterskiej Rosy Zenoch, która w trakcie I wojny światowej pod ciągłym ostrzałem donosiła walczącym żołnierzom jedzenie i picie oraz Olgierda Aleksandra Górki, polskiego historyka, publicysty i dyplomaty. Poznaliśmy losy francuskich, belgijskich i rosyjskich jeńców wziętych do niewoli przez Niemców w trakcie II wojny światowej, a także zagładę Żydów i tragizm działań wojennych. Jak zawsze spotkanie wzbogacone było oryginalną ikonografią z epoki ukazaną w formie prezentacji – czytamy na stronie MBP w Lubaczowie.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z lubaczowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, było ono częścią większego zadania realizowanego przez Towarzystwo z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej i dofinansowanego z budżetu Gminy Miejskiej Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here