Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej to dość prosta sprawa. Jako osoba chcąca założyć firmę, powinieneś wiedzieć, jakie aspekty są najważniejsze podczas rejestracji działalności w urzędzie. Możesz to zrobić na dwa sposoby: osobiście w urzędzie miasta lub gminy oraz online. Dowiedz się, jak wygląda rejestracja firmy – krok po kroku i o czym warto pamiętać już na samym początku działalności.

Jak zarejestrować firmę w Polsce? Podpowiadamy!

Rejestracja firmy krok po kroku w Polsce wygląda następująco:

  1. 1. Określ formę prawną dla swojej działalności gospodarczej.
  2. 2. Wybierz formę opodatkowania.
  3. 3. Ustal kody PKD.
  4. 4. Nawiąż współpracę z biurem rachunkowym.
  5. 5. Wypełnij wniosek CEIDG-1 i zarejestruj firmę.
  6. 6. Opcjonalnie załóż konto firmowe i zrób pieczątkę przedsiębiorstwa, o ile jest potrzebna.

W kwestiach formalnych – forma prawna dla firmy to: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o. lub wiele innych. W zależności od tego, jaki typ działalności wybierzesz – poziom skomplikowania formalności będzie nieco inny. Najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą – w tym przypadku wniosek o rejestrację i inne   złożysz do urzędu online.

Forma opodatkowania to równie ważna kwestia jeśli chodzi o rejestrację firmy. Krok po krokumożesz wybrać np. kartę podatkową, podatek liniowy, PIT na zasadach ogólnych oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym powinna być dostosowana do tego, jakie przychody osiągniesz jako przedsiębiorca.

Kolejna kwestia to kody PKD. Bez nich wniosek o rejestrację w CEIDG-1 nie zostanie przetworzony. Kody PKD określają po prostu to, w jakiej branży oraz w jakim zakresie będziesz działać jako przedsiębiorca. Pamiętaj, że możesz wybrać kilka kodów jednocześnie. Po dopełnieniu powyższych formalności zamieść wszystkie te informacje we wniosku do CEIDG i złóż go do odpowiedniego urzędu. Rejestracja firmy krok po kroku odbywa się praktycznie natychmiastowo, a Ty masz prawo zacząć działać jako przedsiębiorca praktycznie od zaraz.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas rejestracji firmy?

Jest wiele kwestii, o jakich warto pamiętać na etapie rejestracji firmy krok po kroku. Po dopełnieniu formalności urzędowych takich, jak ustalenie formy prawnej i opodatkowania (więcej informacji o dostępnych formach znajdziesz na stronie https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy/#iii-krok-urz%C4%85d-skarbowy-i-forma-opodatkowania), warto też pamiętać o ewentualnych pozwoleniach i koncesjach. Te kwestie mają zastosowanie w przypadku działalności:

  • – licencjonowanych,
  • – koncesjonowanych,
  • – regulowanych,
  • – wymagających zezwolenia na działalność.

W takich sytuacjach na etapie rejestracji firmy konieczne będzie załatwienie np. koncesji na sprzedaż alkoholu. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie prowadzić swojej działalności tak, jak planowałeś.

Czy warto założyć własną firmę w Polsce?

Zdecydowanie warto postawić na własną działalność gospodarczą, szczególnie z tego względu, iż można ją zarejestrować całkowicie za darmo. Własna firma daje niezależność finansową oraz możliwość rozwoju – znacznie większą, aniżeli praca na etacie. Jeśli chcesz zacząć działać jako przedsiębiorca… sprawdź krótki poradnik o rejestracji firmy krok po kroku, a na pewno bezproblemowo dopełnisz wszystkich formalności – nawet w jeden dzień.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here