Aby zachować świeżość i utrzymać przydatność produktów, takich jak mięso, ryby, owoce lub warzywa, należy stworzyć odpowiednie warunki przechowywania, dzięki którym będzie możliwe kontrolowanie temperatury oraz wilgotności. Obiektem, który to umożliwia, jest magazyn chłodniczy. Sprawdź, jakie wymagania musi on spełniać.

Materiał o odpowiedniej izolacyjności termicznej

Magazyn chłodniczy to nie tylko doskonale miejsce do przechowywania produktów rolniczo-spożywczych, ale również stanowi centralne ogniwo w łańcuchu logistycznym między produkcją i handlem. Funkcja tego obiektu jest niezwykle ważna, dlatego też o jego efektywności warto pomyśleć już na etapie planowania. Należy wziąć pod uwagę zarówno strukturę organizacyjną, wyposażenie logistyczne, regały, stopień automatyzacji, jak i pracowników magazynu. Uwzględniając wszystkie te szczegóły, nie dasz się negatywnie zaskoczyć.

W zależności od tego, jakie produkty są przechowywane, temperatura w magazynie chłodniczym może wynieść od -30° do -18° Celsjusza. Taki zakres pozwala ograniczyć potencjalne zagrożenia do minimum, a w dodatku magazyn jest zgodny z kryterium Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) – jednego z najważniejszych wytycznych w całym przemyśle spożywczym.

Jak uzyskać optymalną temperaturę w magazynie chłodniczym? W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni materiał, który zapewni izolacyjność termiczną oraz spełni wyśrubowane normy. Takim produktem zdecydowanie są chłodnicze płyty warstwowe, które wykorzystywane są w budowie magazynów chłodniczych. Płyty tworzą dwie ocynkowane i malowane okładziny stalowe oraz rdzeń konstrukcyjny z pianki PIR. Dzięki wysokim parametrom termicznym zapewniają one izolacyjność cieplną ścian i dachów na wysokim poziomie.

Sprawdzonym rozwiązaniem są chłodnicze płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliizocyjanurowej, które oferuje producent płyt warstwowych ARPANEL. Nie tylko wyróżniają je rewelacyjne parametry termiczne (dzięki czemu zapewniają doskonałą izolacyjność cieplną ścian), ale jeszcze gwarantują wysoką szczelność pomieszczenia. Oprócz tego płyty mają także bardzo dobre właściwości mechaniczne. 

Jak poradzić sobie w przypadku ekstremalnych warunków temperaturowych?

Pisząc o przemyślanym planowaniu wyposażenia i struktury magazynu chłodniczego, wspominaliśmy o tym, że istotne jest rozplanowanie m.in. regałów oraz sprzętu. Należy mieć jednak na uwadze to, że niskie temperatury panujące w chłodni, mogą negatywnie wpływać na technologię. W przypadku ekstremalnych niskich temperatur efektem mogą być awarie i przestoje, które mogą zaszkodzić całemu przedsiębiorstwu. Aby uniknąć takiej sytuacji, upewnij się, że wybrane sprzęty i akcesoria spełniają jeden warunek – są odporne na zimno. 

Zresztą ta zasada dotyczy nie tylko technologii, ale również pozostałego wyposażenia, wliczając w to zarówno materiały budowlane i izolacyjne (w tym płyty warstwowe ścienne), połączenia śrubowe oraz wtykowe, jak i uszczelki, smary, czy środki smarne. 

Nie warto też lekceważyć specyfiki ochrony przeciwpożarowej. Na etapie planowania zadecyduj, czy lepszą opcją w razie pożaru będzie system stałej redukcji tlenu, czy instalacje tryskaczowe z płynami zapobiegającymi zamarzaniu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here