W Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie wystąpi Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. G. I. Maiboroda. Koncert pt „Z Ukrainą w sercuodbędzie się w najbliższą środę 21 września.

Zespół liczy 50 mężczyzn, którzy śpiewają i grają na bandurach – instrumentach strunowych, wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Kapela rozpoczęła swoją działalność w 1918 roku z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. W 1983 r. grupa została laureatem Państwowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W 1995 r. została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 r. otrzymała status „Narodowej”.

Wydaje się że zespół wszystko opanował do perfekcji. Podczas występów zachwycają bowiem: precyzyjne opracowanie i wykonanie każdego utworu, czasem majestatyczne, czasem dramatyczne, ale połączone też z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Warto też zwrócić uwagę na bardzo ciekawe aranżacje, a szczególnie prawdziwe, „głębokie” męskie głosy, przywołujące słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy pieśni, oparte na męskich głosach; basie i barytonie. Śpiewy wykonują soliści jak również połączone głosy zespołu – czytamy w komunikacie prasowym zapowiadającym cykl koncertów zespołu.

Koncert odbywa się pod hasłem: „Z Ukrainą w sercu”. Jest to seria koncertów charytatywnych w Europie, połączona ze zbiórką funduszy na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji i kultury ukraińskiej. Organizatorem zarejestrowanej zbiórki publicznej jest polska Fundacja Pro Academia Narolense.

Na koncert w MDK w Lubaczowie obowiązują wejściówki, które można odebrać od poniedziałku w placówce.

Jeden z występów zespołu miał miejsce 14 kwietnia w Kinie Elektronik w Warszawie.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here