W piątkowe (16.09) popołudnie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie miała miejsce oficjalna premiera filmu „Zagłada miasteczka – Cieszanów 3/4 maja 1944 roku”. Produkcja o tragicznych wydarzeniach sprzed lat powstała dzięki współpracy MBP i MiG w Cieszanowie z rzeszowskim Oddziałem IPN.

W 1944 roku, w nocy z 3 na 4 oraz 5 maja, sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii, dowodzona przez Iwana Szpontaka „Zalizniaka”, wkroczyła do opustoszałego miasta. Spaliła blisko 90% jego zabudowy i wymordowała 45 mieszkańców, głównie narodowości polskiej. Chcąc upamiętnić te tragiczne wydarzenia historyk i regionalista Tomasz Róg postanowił przedstawić te wydarzenia w postaci dokumentu filmowego. Do współpracy przy produkcji włączyli się miejscowa Miejska Biblioteka Publiczna, samorząd Miasta i Gminy Cieszanów oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Dzięki tej kooperacji powstał 20-minutowy dokument ukazujący w przystępny sposób wydarzenia z 1944 roku.

Książka, artykuł, czy opracowanie naukowe nie zawsze docierają do różnych środowisk. Internet i przekaz filmowy ma swój inny walor edukacyjny. (…) Zrobiliśmy to prostymi środkami, ale właśnie proste środki mają dotrzeć do odbiorcy – mówił tuż po premierze filmu Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

Podczas premiery w Cieszanowie obecni byli także: dr Tomasz Bereza z Biura Badań Historycznych w Rzeszowie, Tomasz Róg – historyk, regionalista oraz pomysłodawca i reżyser filmu oraz odpowiedzialny za produkcję Krystian Kłysewicz. Premiera filmu wypełniła po brzegi salę Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

  1. Bardzo ambitny dokument .Gratulacje dla pomysłodawcy i realizatorów .Ziemia lubaczowska przesiąknięta jest krwią ludności cywilnej w okresie okupacji o czym świadczy wiele miejsc pamięci .Ile ofiar pochłonęła Il wojna w gminie i mieście Cieszanów mówi pomnik – krzyż przy cmentarzu .

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here