Franciszek Batory z Kolbuszowej nagrodzony nagrodą „Świadek Historii” będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Z czytelnikami spotka się we wtorek (20.09) o godz. 10:00. Rozmowę poprowadzi Tomasz Róg, historyk, regionalista.

Franciszek Batory jest bratem majora Józefa Batorego „Argusa”, jednego z siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanego przez komunistów 1 marca 1951 roku tzw. strzałem katyńskim w więzieniu mokotowskim. Jako 21-letni mężczyzna był świadkiem procesu sądowego, w którym został skazany jego brat i wszyscy niezłomni żołnierze IV Zarządu WiN.

Obecnie pielęgnuje on pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wystąpił w programie Telewizji Polskiej pn. „Rodziny Wyklętych mają głos”, cyklu reportaży z rodzinami Żołnierzy Niezłomnych. Od wielu lat w podkarpackich szkołach spotyka się z młodzieżą, by na podstawie doświadczeń rodzinnych przybliżyć historię młodemu pokoleniu. Teraz, w MBP spotka się z uczniami z Lubaczowa.

W MBP uczestnikom udostępniona zostanie wystawa “Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” wypożyczona z IPN w Rzeszowie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.

PZ, elbaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here