Mięso to gorący temat, a w sieci pojawia się wiele sprzecznych informacji. Amerykańska Fundacja na rzecz Serca dokonała przeglądu badań naukowych dotyczących czerwonego mięsa i drobiu, aby pomóc Ci wiedzieć, co jest najlepsze dla zdrowia Twojego serca.

Jakie jest czerwone mięso?

Do czerwonego mięsa zalicza się: wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, baraninę, wieprzowinę i dziczyznę. Czerwone mięso jest bogate w białko – na każde 100 g mięsa przypada 20-25 g białka. Jest też doskonałym źródłem żelaza, cynku, niacyny, ryboflawiny, witaminy B12 i tiaminy. Połowa tłuszczu w czerwonym mięsie to tłuszcze nasycone. Reszta to tłuszcze nienasycone (głównie jednonienasycone i niewielka ilość wielonienasyconych).

Co oznacza drób?

Drób obejmuje większość białych mięs. Oznacza to, że pod tym pojęciem można zgrupować kurczaka, indyka i kaczkę. Kurczak jest dobrym źródłem białka, a także źródłem niacyny, witaminy A, magnezu i cynku. Jedna trzecia tłuszczu w kurczaku to tłuszcze nasycone, a pozostałe dwie trzecie to tłuszcze jedno- i wielonienasycone.

Jakie wartości odżywcze ma czerwone mięso i drób?

Jakość kawałka mięsa i jego wartość odżywcza zależy od rodzaju zwierzęcia, rasy, tego, czym jest karmione (zbożem czy trawą), części, np. polędwica lub szynka (w przypadku mięsa czerwonego), części ptaka, takiej jak skrzydło, noga czy udko (w przypadku kurczaka). Ilość tłuszczu, którą spożywasz, jedząc kurczaka lub czerwone mięso, zależy od tego, czy odetniesz tłuszcz, czy usuniesz skórę. Sposób przyrządzania mięsa również wpływa na zawartość tłuszczu. Różne metody gotowania, takie jak pieczenie, smażenie czy grillowanie, mają wpływ na zawartość tłuszczu.

Jaka jest różnica między mięsem przetworzonym a nieprzetworzonym?

Mięso nieprzetworzone nie zostało zmienione w taki sposób, jak mięso przetworzone. Te rodzaje mięsa są nieprzetworzone: stek, kotlety, gulasz. Mięso przetworzone zostało w jakiś sposób zmienione, aby poprawić jego smak lub sprawić, że będzie miało dłuższy termin przydatności. Sposoby przetwarzania, które mogą zmienić mięso, to m.in: solenie, peklowanie, fermentacja, wędzenie. Przykłady przetworzonych mięs to: kiełbasy, szynka i bekon, wołowina z rożna, konserwy mięsne i gotowe dania na bazie mięsa. Wiele ciekawych przepisów kulinarnych znajdziesz na jedzmy-zdrowo.pl

Czy czerwone mięso jest zdrowe?

Dowody wskazują, że możesz jeść chude czerwone mięso jako część diety. Jednak wysokie spożycie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu o 16%5. Spożywanie do 100 g/d czerwonego mięsa zwiększa ryzyko chorób serca i udaru o 10-20%5. Jeśli zdecydujesz się na spożywanie czerwonego mięsa, zastanów się, w jaki sposób jest ono przygotowywane. Ważne jest usunięcie skóry i widocznego tłuszczu, a także wybieranie najchudszych kawałków. Pomyśl o jakości zamiast o ilości – jeśli jesz czerwone mięso, spróbuj zastąpić część posiłków z czerwonego mięsa posiłkami wegetariańskimi, w których wykorzystuje się białko roślinne (ciecierzycę, soczewicę i fasolę). Jest to korzystne dla zdrowia i tańsze.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here