Muzeum Kresów w Lubaczowie przyłączają się do 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym regionie odbędzie się cykl interesujących wydarzeń. Jakich? Sprawdźcie sami.

W programie znalazła się wycieczka piesza „W cieniu ciekawych kopuł i kamiennych krzyży – Brusno”. Osoby chętne już w niedzielę (11.09) o godz. 12:00 będą mogły wyruszyć w 10 km podróż po drogach i bezdrożach Brusna Nowego i Starego. Wycieczkowiczom przewodniczyć będzie przewodnik beskidzki Renata Ferenc-Pupek.

Zbiórka uczestników odbędzie się pod cerkwią św. Paraskewy w Nowym Bruśnie, po czym zwiedzą oni Zespół Cerkiewny, a następnie przejdą na cmentarz w Starym Bruśnie, do kaplicy pw. św. Mikołaja oraz do jazu po starym młynie wodnym nad Brusienką. Wędrówka zakończy się w Gospodarstwie Agroturystycznym Polanka w Polance Horynieckiej, gdzie rozpalone zostanie ognisko. Osoby chcące wziąć udział w wyprawie powinny wcześniej zgłosić się do organizatorów. Zapisywać się można osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606 357 108 lub mailowo: radruz@muzeumkresow.eu, do 9 września do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Na kolejną wycieczkę „W cieniu ciekawych kopuł i kamiennych krzyży” organizatorzy zaproszą w sobotę (17.09). Tym razem uczestnicy spotkają się na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju. O godz. 12:00 ruszą ścieżką przyrodniczo-kulturową „Dębisko – Kruszyna” do Radruża, gdzie zwiedzą dawną cerkiew św. Mikołaja oraz Zespół Cerkiewny w Radrużu. Ta 10 km wędrówka również zakończona zostanie wspólnym ogniskiem. Kiełbaski pieczone będą przy świetlicy wiejskiej w Radrużu. Organizatorzy zachęcają do zapisów. Dokonać ich można osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: radruz@muzeumkresow.eu, do 16 września do godz. 10.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Tego dnia Muzeum Kresów w Lubaczowie zachęcać będzie również do bezpłatnego zwiedzania progów swojej głównej siedziby oraz Zespołu Cerkiewnego w Radrużu.

– Czekają na Państwa wystawy stałe oraz wystawy czasowe „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie” oraz „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej” – mówią organizatorzy.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 będzie wystawa „Kresowy ETNOstrój. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. O tym, co można zobaczyć w niedzielę (18.09) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu napiszemy niebawem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here