Od początku nowego roku szkolnego w okolicach szkół i placówek oświatowych w powiecie lubaczowskim można zauważyć funkcjonariuszy policji. Ich aktywność to tylko część działań „Bezpieczna droga do szkoły”.

Od minionego czwartku 1 września dzieci i młodzież wróciły do szkoły i aż do zakończenia rozpoczętego właśnie roku szkolnego 2022/2023 droga do i ze szkoły będzie ich codziennością. Chcąc by była to dla nich bezpieczna wędrówka, powinni zadbać o to nie tylko oni, ale także rodzice, opiekunowie, nauczyciele i wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego. Nad bezpieczeństwem czuwają także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, których widać codziennie w okolicach placówek oświatowych. To jednak tylko część działań, bo w najbliższym czasie funkcjonariusze będą spotykać się z dziećmi, aby rozmawiać o prawidłowym przekraczaniu jezdni i poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Będą także uświadamiać młodych uczestników ruchu drogowego, jak reagować na zagrożenia, które mogą ich spotkać w drodze do szkoły.

Policjanci przypominają ponadto, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym – dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, a nie od strony jezdni – czytamy w komunikacie prasowym KPP w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here