W sobotnie (03.09) popołudnie w Amfiteatrze Parku Zdrojowego w Horyńcu-Zdroju usłyszeć będzie można „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Akcja Narodowego Czytania rozpocznie się o godz. 16:00.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zainicjowana lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku czytane będą wydane dwieście lat temu w Wilnie Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Do akcji Narodowego Czytania zapraszają: Gminna Biblioteka Publiczna w Horyńcu-Zdroju i Dyskusyjny Klub Książki, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół i Placówek Oświatowych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here