W poniedziałek (15.08) w miejscowości Dąbrowa (dawniej Kornagi) w gminie Lubaczów odbyły uroczystości patriotyczno-religijne w 78. rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach przez nacjonalistów ukraińskich.

Mszę świętą w miejscowym kościele pw. Św. Brata Alberta w intencji pomordowanych odprawił ks. Kanonik Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego. W wygłoszonej homilii nawiązał on do przypadającego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i obchodzonego w tym dniu święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w sierpniu 1920 roku. Nawiązał także do wydarzeń z sierpnia 1944 roku, kiedy to dokonano mordu mieszkańców Kornagów oraz aktualnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

W dalszej części uroczystości głos zabrał także Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów. Stwierdził on, że szczególnie w tych niepewnych czasach zobligowani jesteśmy do utrwalania postaw patriotycznych. Szczególny obowiązek spoczywa na nauczycielach i wychowawcach, by przypominać dzieciom i młodzieży o mrocznych kartach historii II wojny światowej. Gmina Lubaczów szczególnie została dotknięta w okresie okupacji, stąd na jej terenie znajduje się wiele miejsc pamięci narodowej, jak chociażby w Załużu, Podlesiu, Wólce Krowickiej, Krowicy Samej czy Dąbkowie.

Następnie miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej upamiętniającej dwanaście ofiar wsi Kornagi (ob. Dąbrowa). Wiązanki kwiatów złożyły delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz Młodowie, Związku Harcerstwa Polskiego, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rodzin pomordowanych, przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego oraz delegacja Samorządu Gminy Lubaczów. Po ceremonii złożenia kwiatów w imieniu rodzin pomordowanych głos zabrała Pani Danuta Kacprzak, która podziękowała wszystkim za uczestnictwo w uroczystościach – relacjonuje na swojej stronie internetowej Gmina Lubaczów.

Delegacje wraz z ks. Dziekanem udały się także na miejscowy cmentarz grzebalny, gdzie modlono się i zapalano znicze na zbiorowym grobie zamordowanych.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl

elubaczow.com, gminalubaczow.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here