Posiadasz dom bez garażu w bryle budynku? Chcesz stworzyć wygodne w użytkowaniu miejsce parkingowe dla swojego samochodu? Najlepiej takie, posiadające zadaszenie? Do wyboru masz dwie opcje. Pierwsza z nich to garaż wolnostojący, a druga to wiata garażowa. Dlaczego naszym zdaniem lepsze są wiaty garażowe?

Konstrukcja wiaty garażowej

Najprostsza wiata garażowa składa się z 4 słupów, połączonych od góry belkami, na których ułożona będzie więźba dachowa, tworząca dach jednospadowy. Oczywiście wiaty mogą również mieć ciekawszą i nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję, nawiązującą do architektury budynku. Może to na przykład być dach dwuspadowy, może to być wiata większych rozmiarów, na dwa samochody, a w końcu może się w niej znajdować podręczny schowek na narzędzia, opony lub meble ogrodowe. W wielu domach może ono być zastępczym pomieszczeniem gospodarczym. Aby wiata była bezpieczna i trwała, łączona jest z gruntem przy pomocy stalowych kotew, zabetonowanych w słupach osadzonych w gruncie. Takie połączenie zapewnia wysoką estetykę, a przy tym sprawia, że wiata jest odporna nawet na największe podmuchy wiatru.

Z jakiego drewna budowana jest wiata garażowa?

Wiaty samochodowe powstają z dwóch rodzajów drewna. Pierwsze z nich to klasyczne drewno konstrukcyjne, takie jak do budowy więźby dachowej. Druga opcja to wybór drewna klejonego, które dzięki swojej konstrukcji, odporne jest na pękanie. Jeśli chodzi o trwałość, to nie trzeba obawiać się drewna konstrukcyjnego. Pionowe pęknięcia są naturalnym efektem wysychania drewna. Bez względu na rodzaj drewna, powinno ono być zaimpregnowane przed działaniem wilgoci, a następnie pomalowane na wybrany przez inwestora kolor. W ostatnich latach najchętniej wybierane są odcienie szarości, grafitu i antracyt. Jednak najlepszym pomysłem na kolor malowania wiaty, jest zgodność z kolorystyką elewacji budynku.

Co jeszcze przemawia za wyborem wiaty samochodowej?

  • – Koszty — drewniane wiaty garażowe są tańsze w wykonaniu niż garaże murowane.
  • – Czas — wykonanie wiaty na samochód zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż budowa garażu.
  • – Estetyka — wiaty garażowe są optycznie lżejsze od garaży, a przez to łatwiej jest wkomponować je w otoczenie budynku.
  • – Formalności i podatki — uzyskanie pozwolenia na budowę garażu w wielu przypadkach może zająć sporo czasu. Chcąc wybudować altany lub wiatę, pozwolenie nie zawsze będzie konieczne.

Nasze wiaty budujemy na terenie całej Polski, z użyciem najwyższej jakości drewna. Klientom zapewniamy także profesjonalną usługę montażu. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę https://nowoczesne-domki.pl/, gdzie można znaleźć projekty wiat, cenniki i zdjęcia z realizacji.

1 komentarz

  1. Witam,
    Moim zdaniem lepszy wybór to zakupienie drewnianej wiaty, ponieważ zajmuje dużo mniej miejsca niżeli cały garaż. Osobiście zakupiłem drewnianą wiatę na stronie altanyna5.pl i jestem bardzo zadowolony. Wiata bardzo ładnie prezentuje się w moim ogrodzie. Pozdrawiam!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here