Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje paru momentów, które pozwolą zapomnieć o troskach dnia codziennego, rozwijając własne pasje i zainteresowania. Dla wielu z nas rewelacyjną formą na własnych rozwój, poznawanie nowych miejsc, zwyczajów i tradycji jest podróżowanie i turystyka. O ile zwiedzanie wielu ciekawych zakątków kraju i świata autem odbiera nam wiele możliwości i doznania ciekawych bodźców, o tyle podróżowanie z rowerami to rewelacyjny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. 

Jaki rower wybrać na turystyczne wyprawy?

Sklep rowerowy jest doskonałym miejscem, w którym odnajdziemy perfekcyjny rower do wielu, różnorodnych wypraw. Wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań, jak również terenów, które lubimy zwiedzać w asyście jednośladu. Należy zaznaczyć, że praktycznie każdy rower o sprawnym stanie technicznym nadaje się do kilkudniowego wyjazdu. Istnieją jednak tereny czy miejsca o specjalnych wymaganiach, w których posiadanie właściwego rodzaju roweru nie dość, że ułatwi nam poruszanie się po terenie, to dodatkowo pozwoli na zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Z całą pewnością na samym początku należy odrzucić z zakresu naszego wyboru wyczynowe kolarzówki. Są to modele rowerów, które nie posiadają otworów do montowania bagażników, co niejednokrotnie dyskwalifikuje je do kilkudniowych wojaży (chyba, że oprócz rowerów posiadamy dodatkowy środek transport, np. auto). Najlepszym wyborem będą rowery trekkingowe. Można zawiesić na nich pojemne sakwy mieszczące kilkadziesiąt litrów pakunku. Dobrym wyborem będą także rowery typu fitness bądź crossowe. W tereny o dużych nierównościach i wzniesieniach, z całą pewnością dobrym wyborem będą rowery górskie.

Warto także poznać ogólne wytyczne, którymi powinniśmy kierować się, wybierając rower do celów turystycznych. Rama najlepiej, kiedy będzie wykonana z aluminium bądź stali. Warto także wyposażyć swój rower w amortyzatory, gdy podróż będzie miała miejsce na terenie o dużych nierównościach. Rozmiar kół powinien wynosić 26-28 cali, napęd 3×10 a hamulce mieć typ v-brake. Takie klasyczne, standardowe, a zarazem zupełnie komfortowe parametry sprawiają, że naprawa roweru będzie bezproblemowa i możliwa w każdym zakątku kraju i świata.

Różne formy wykorzystania jednośladu do aktywnej turystyki

Dla wielu z nas zwiedzanie kraju czy świata w towarzystwie roweru kojarzy się z koniecznością posiadania dobrej kondycji fizycznej, samozaparcia oraz  trudu i wysiłku. Tymczasem istnieje wiele, różnorodnych form wykorzystania roweru do zwiedzania i aktywnej turystyki. Klasyczną formą są oczywiście długie rowerowe rajdy i wycieczki, w których to rower jest podstawowym środkiem naszej lokomocji. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Rowery możemy zabrać ze sobą na zewnętrznym bagażniku naszego auta. To sprawia, że gdy najdzie nas ochota na podróż rowerem, zawsze możemy mieć je pod ręką, móc podziwiać piękno otaczającego nas krajobrazu. Co więcej, turystyka rowerowa może być uzupełniana wieloma, różnorodnymi formami komunikacji. Pociągi, autokary pozwolą na ułatwienie nam trasy oraz dowiezienie w wiele miejsc, gdzie jazda rowerem będzie czystą przyjemnością.

Turystyka rowerowa- zdrowe i ekonomiczne rozwiązanie w zasięgu Twoich rąk 

Jazda na rowerze uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych form aktywności fizycznej, która pozwala na wypracowanie doskonałej kondycji fizycznej oraz poprawę własnej wydolności organizmu. Połączenie walki o doskonałe zdrowie z frajdą poznawania nowych miejsc czy cennych zabytków architektury i natury, jest doskonałą formą aktywnego wypoczynku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here