Cyprian Kamil Norwid i ukraińska szkoła romantyczna” – to temat, który poruszył Mariusz Olbromski w poniedziałek, (1.08) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

W czasie rozmów Mariusz Olbromski opowiadał o ukraińskiej szkole polskiego romantyzmu. Zaprezentował także swoją najnowszą książkę pt. „Cień Norwida”. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza jest relacją autora z wyjazdu do Paryża i pobytu w Zakładzie św. Kazimierza, w którym Norwid spędził ostatnie lata swego życia. Druga zaś, to poemat poetycki zawierający refleksje, myśli i wrażenia, jakie zrodziły się w tym miejscu.

Mariusz Olbromski jest polonistą, filologiem klasycznym, muzealnikiem, działaczem kultury, członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. To autor kilkunastu książek, w tym m.in. o Kresach. Nie bez powodu zwany jest niekiedy przez krytykę „poetą pamięci kultury” lub “poetą Kresów”.

Mariusz Olbromski jest orędownikiem ochrony polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego w regionie przygranicznym i na terenie obecnej Ukrainy. Ponadto jest inicjatorem i współorganizatorem odbywających się od wielu lat spotkań w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu oraz w innych miejscowościach na terenie Ukrainy i Polski, noszących nazwę Dialog Dwóch Kultur.

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury został uhonorowany wieloma odznaczeniami: węgierskim Krzyżem Oficerskim I Klasy, srebrnym Krzyżem Zasługi dla Kultury „Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim „Semper Fidelis” przyznanym przez Zarząd Główny Kombatantów NSZZ ”Solidarność”. Otrzymał również odznakę „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, a za ochronę polskiego dziedzictwa narodowego na terenie Ukrainy „Złoty Medal za Opiekę nad Zabytkami”; również złotą odznakę ” Za Zasługi dla Towarzystwa Kultury Polskiej we Lwowie”.

PZ, elubaczow.com, MBP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here