Wieloletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce Stanisław Zagrobelny we wtorek (25.07) pożegnał się z pracownikami. Po 38 latach pracy w Lasach Państwowych przeszedł na emeryturę.

Stanisława Zagrobelnego żegnał dyrektor RDLP w Krośnie Marek Marecki, pracownicy Nadleśnictwa Oleszyce, Nadleśniczowie Nadleśnictw Lubaczów, Jarosław i Narol, ks. Tadeusz Gramatyka duszpasterz leśników oraz rodzina.

Stanisław Zagrobelny ukończył Akademię Rolniczą im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – dzienne studia wyższe na Wydziale Leśnym oraz Studium w zakresie specjalności Technizacji Leśnictwa na tej samej uczelni. Podjął pracę z dniem 01 czerwca 1984 r. w Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie zajmował stanowiska stażysty, adiunkta, inżyniera nadzoru i nadleśniczego. Był bardzo zaangażowany w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, przy zachowaniu biologicznie cennych ekosystemów leśnych. W czasie swojej pracy organizował budowę i wdrażał pionierską produkcję sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym sposobem kontenerowym. Był także inicjatorem i organizatorem Leśnej Klasy Edukacyjnej i Leśnych Ścieżek Przyrodniczych na terenie kierowanego nadleśnictwa. Do jego szczególnych osiągnięć należy utworzenie obiektów selekcji i nasiennictwa leśnego w Nadleśnictwie Oleszyce. Jest twórcą wielu prototypowych urządzeń i maszyn używanych w szkółce leśnej oraz w hodowli lasu. Dał się poznać jako inicjator produkcji sadzonek cisa pospolitego na potrzeby restytucji tego gatunku do lasów polskich.

Stanisław Zagrobelny aktywnie udzielał się w pracach organów samorządowych na rzecz środowiska, w którym mieszkał. Szczególnie zaangażowany w działalności związane z upamiętnieniem wydarzeń historycznych, które miały miejsce w tym regionie. Jest organizatorem powiatowych uroczystości 150-tej i 155-tej rocznicy wybuch powstania styczniowego, oraz organizatorem uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyróżnił się jako współorganizator Lasu Pamięci Leśników pomordowanych trybem Katyńskim w Oleszycach, a także jako pomysłodawca corocznej mszy odpustowej, organizowanej na terenie dawnej wsi Miłków.

Galeria zdjęć, fot. Nadleśnictwo Oleszyce.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Oleszyce

1 komentarz

Comments are closed.