Każdy, kto urządza swój dom, a konkretniej kuchnię i jadalnię, zastanawia się nad wyborem kompletu sztućców. Który zestaw okaże się najlepszy? Z ilu elementów powinien się składać? Dzisiaj zastanowimy się nad tym, czy lepszym zakupem będą sztućce srebrne czy złote.

Srebrne sztućce – klasyka gatunku

W wielu domach srebrne sztućce stanowią podstawę kuchennego wyposażenia oraz są wykorzystywane do serwowania i spożywania posiłków. Takie zestawy są łatwo dostępne i popularne, więc dla wielu osób są pierwszym wyborem podczas zakupów. Nic dziwnego, bo jeszcze do niedawna nie miały niemal konkurencji – dzisiaj można się już zastanawiać, kupować sztućce srebrne czy pokrywane złotą farbą? Za wyborem tych pierwszych bez wątpienia przemawia:

  • – konkurencyjna cena,
  • – duża dostępność zestawów,
  • – łatwość w dopasowaniu do posiadanych już talerzy i innych elementów stołowej zastawy.

Źródło: Prymus AGD

Powiew luksusu – sztućce złote

Złote sztućce bezsprzecznie kojarzą się z luksusem i świetnie pasują do klimatycznych wnętrz glamour. Jeżeli już kupować łyżki i noże w takim odcieniu, to na pewno powinieneś się upewnić, jak zostały wykonane. To bardzo ważne, aby można było je przeznaczyć do bezpośredniego kontaktu z żywnością, a także myć w zmywarce w wysokich temperaturach. Wysoką jakość wykończenia oraz trwałość koloru zapewnia w takiej sytuacji technika zdobnicza, jaką jest PVD. Nakładanie metalicznych odcieni warstwa po warstwie zapewnia idealne przyleganie, a także bardzo wysoką odporność na zarysowania.

Zatem, jaki kolor wybrać? Dużo będzie zależało od efektu, jaki chcesz uzyskać, stylu domu i całej zastawy stołowej. Jeżeli masz talerze ze złotymi obwódkami, to naturalnie dobrym zakupem okażą się sztućce złote. W przypadku talerzy gładkich czy zdobionych uniwersalnym dopasowaniem będą sztućce srebrne. Są one na tyle ponadczasowe i znane od tak dawna, ze na pewno nie wyjdą z mody i nie znudzą się użytkownikom.

Ale i tak najważniejsza jest jakość

Rozważania co do kolorów sztućców mają sens tylko wtedy, gdy w pierwszej kolejności wybraliśmy produkty wykonane z dobrych materiałów – solidne i bezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego zalecane jest wybieranie łyżek, widelców i noży ze stali nierdzewnej. W zależności od modelu mają one zmienną zawartość chromu oraz niklu.

Oznaczenie na sztućcach np. 18/10 czy 18/0 sugeruje procentową zawartość chromu do zawartości niklu. Osoby, które są uczulone na nikiel powinny unikać produktów, które mają go w swoim składzie. Choć nadaje on niezwykłego połysku i w normalnych okolicznościach nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji, u osób szczególnie wrażliwych może nasilać reakcje uczuleniowe.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here