Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

W wieku 76 lat zmarła Janina Kulczycka. Od lat zajmowała się opieką nad lokalnym dziedzictwem kulturowym, w tym przede wszystkim nad drewnianą cerkwią św. Paraskewy w Radrużu. O jej śmierci poinformowało Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Janina Kulczycka (1946–2022) od lat mieszkała w Radrużu, gdzie opiekowała się cerkwią pod wezwaniem św. Paraskewy – najstarszą drewnianą cerkwią w Polsce wpisaną wraz z otoczeniem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników. Z otwartym sercem przyjmowała turystów, którym opowiadała o historii tej świątyni, ale również o życiu w miejscowości.

– Zasługą jej wieloletniej pracy i wysiłku jest to, że właśnie w Radrużu zachowało się Światowe Dziedzictwo UNESCO i Pomnik Historii, które napawa nas dumą i jest wizytówką naszego regionu i całego Roztocza. Pani Jasia na zawsze pozostanie w naszej pamięci oraz w pamięci wielu naszych gości, którzy do dziś dopytują o nią, rezerwując terminy zwiedzania. Dla naszych przewodników, jej młodszych koleżanek i kolegów, będzie wzorem do naśladowania – napisali na swojej stronie internetowej, żegnając swoją koleżankę, pracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Pogrzeb Janiny Kulczyckiej odbędzie się w środę, 13 lipca 2022 r., o godz. 11:00 w Horyńcu-Zdroju.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here