W niedzielny (10.07) poranek w Lubaczowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy, którzy wstąpili do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego.

W trakcie szkolenia podstawowego ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. W sobotę, dzień przed przysięgą, kandydaci przystąpili do egzaminu końcowego, który został przeprowadzony po tzw. pętli taktycznej. Podczas tego sprawdzianu każdy żołnierz wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz strzelania bojowego.

Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. Pług powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu.

Galeria zdjęć, fot. Piotr Hulak.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

  1. I jak zwykle wypowiadają się ludzie co nie mają zielonego pojęcia o służbie wojskowej. Cieszmy się, że nie brakuje chętnych do służby, cieszmy się, że do Lubaczowa wróciły tego typu wydarzenia. Cieszmy się że kultywuje się patriotyzm.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here