E-commerce rozwija się obecnie na niespotykaną dotąd skalę. Polacy pokochali internetowe zakupy! Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia i ograniczona możliwość wychodzenia z domu podczas kwarantanny, ale nie tylko. Sklepy online sprawiły, że zdecydowanie więcej klientów zyskało dostęp do rozbudowanej oferty. W ramach zakupów online można zamówić artykuły spożywcze, ubrania, sprzęt AGD i RTV, meble, a także różnego rodzaju akcesoria np. dla dzieci czy na użytek domowy. Rewolucyjne zmiany nie byłyby jednak możliwe bez odpowiedniej organizacji transportu przesyłek. Obecnie dostępne jest co najmniej kilka opcji. Niegdyś najczęściej korzystano w tym celu z usług Poczty Polskiej, jednak na rynku funkcjonuje obecnie duża konkurencja zajmująca się przewozem przesyłek. Aby jak najlepiej dopasować się do wymagań klientów, jedną z dostępnych opcji dla odbiorców paczek jest możliwość zmiany adresu doręczenia paczki i zmiana daty doręczenia paczki. A jak można to zrobić i czy jest to korzystna opcja?

Zmiana daty doręczenia paczki – zalety

Zmiana daty doręczenia paczki pozwala na odbiór paczki w dowolnym wybranym dniu. Może zdarzyć się tak, że w planowanym dniu doręczenia kurier nie zastanie nikogo w domu. Aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej jest wcześniej zmienić datę doręczenia, kiedy będziemy mieli pewność, że ktoś będzie czekał w domu na kuriera.

Zmianę daty doręczenia paczki najlepiej jest dokonać poprzez stronę internetową, ale można to także zrobić po kontakcie z biurem obsługi klienta. Odbiorca paczki powinien w pierwszej kolejności zalogować się na swoje konto i tam zmienić planowaną datę doręczenia paczki. Można to zrobić także po pierwszej nieudanej próbie doręczenia, kiedy kurier nie zastał nas w domu. Warto wtedy przełożyć odbiór na inny dzień, bo w wypadku drugiej nieudanej próby doręczenia, paczka trafi do punktu DHL Parcel, do którego jednak odbiorca przesyłki będzie musiał udać się osobiście. W punkcie odbioru DHL paczki oczekuję zwykle 3 dni robocze, a po tym czasie paczka zostanie odesłana do nadawcy, co może być bardzo problematyczne. Aby odebrać przesyłkę w innym dniu niż pierwotnie zaplanowany, można także skontaktować się telefonicznie z biurem obsługi klienta, gdzie konsultanci pomogą w zmianie terminu odbioru.

Sprawdź, jak łatwo zmienić dzień doręczenia paczki dzięki DHL Parcel: https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/obsluga/kontakt/przekieruj.html.

Zmiana adresu dostawy paczki

Przekierowanie paczki na inny adres doręczenia także jest możliwe. W tym wypadku przesyłka trafi pod nowy, wskazany adres. Przekierować paczkę można na dowolny adres, jednak trzeba to zrobić maksymalnie do 23:59 w dniu poprzedzającym planowane dostarczenie paczki, aby firma kurierska miała czas na zmianę adresu doręczenia. Doręczenie kurierem jest możliwe pod każdy inny dowolny adres, jeśli zostanie odpowiednio wcześniej zgłoszone. Zmiany adresu dostawy można dokonać kilkukrotnie. Zmianę adresu dostawy warto zaznaczyć możliwie jak najwcześniej, aby firma kurierska miała czas na wprowadzenie zmian. W przypadku przesyłek za pobraniem taka opcja również jest możliwa.

Zapotrzebowanie na zmianę adresu dostawy można także zgłosić w sklepie internetowym, zanim trafi ona jeszcze do wysyłki. Zwykle firmy kurierskie są bardzo elastyczne pod tym względem. Przekierować przesyłkę po jej wydaniu kurierowi może już jednak jedynie kupujący.

Jakie jeszcze opcje są dostępne?

Oprócz przekierowania paczki na inny adres i zmiany daty doręczenia można jeszcze zrezygnować z odbioru paczki lub wskazać alternatywny adres dostawy. Można zmienić adres doręczenia na placówkę DHL POP, z której odbiór przesyłki jest jeszcze łatwiejszy. Do odbioru paczki potrzebna będzie jedynie wiadomość SMS lub e-mail. Po skierowaniu się do placówki, w której znajduje się przesyłka wystarczy podać jedynie PIN i numer listu przewozowego. W punktach można również swobodnie zapłacić za paczki „za pobraniem”.

Inną opcją jest całkowita rezygnacja z przesyłki. Taka sytuacja również jest możliwa. W przypadku takiej decyzji należy zalogować się na konto, wybrać opcję „Moje odbiory”, a następnie „Anuluj”. Wówczas trzeba będzie jednak podać powód anulowania przesyłki.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here