Ścianki działowe mają za zadanie głównie rozdzielać pomieszczenia, co nie znaczy, że nie powinny odznaczać się dobrymi parametrami izolacyjności. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu optymalnego mikroklimatu wnętrz, a także częściowym ich wygłuszeniu, zadbaj o odpowiednią izolację. Powinna ona wypełniać przestrzeń między płytami gipsowo-kartonowymi, likwidując mostki termiczne szczególnie w miejscach łączeń z profilami stalowymi.

Wełna mineralna do izolacji ścianek

Przede wszystkim trzeba ustalić, które miejsca w ściankach działowych wymagają najlepszej izolacji. Bez wątpienia jest to przestrzeń między poszczególnymi płytami g-k, ale też miejsce, w którym płyta łączy się ze stalowym profilem – przy ścianie, posadzce lub suficie. Tutaj trzeba zastosować dobrze przylegająca uszczelniające taśmy.

Do wypełniania ścianek działowych służy głównie wełna mineralna. Może to być wełna skalna https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/, która w odpowiedni sposób wygłusza, chroni przed hałasem i nagrzewaniem wnętrz. Wykazuje też bardzo wysoki stopień ochrony przed ogniem.

Montaż ścianki działowej i wypełnienie wełną

Lista argumentów przemawiających za wyborem wełny mineralnej do izolacji ścianek działowych jest długa. Przede wszystkim materiał doskonale wygłuszy odgłosy rozmów dochodzących z sąsiedniego pomieszczenia. Komfort pracy w ciszy będzie nieoceniony!

Aby uzyskać jak najlepszy poziom ochrony przed hałasem oraz zimnem i ciepłem, trzeba po pierwsze kupić dobry materiał izolacyjny, a po drugie poprawnie go zamontować. Oznacza to, że ilość wełny powinna odpowiadać przerwie między płytami – nie należy elastycznego materiału upychać siłą. To nieefektywne, a nawet może doprowadzić do deformacji czy innych uszkodzeń płyt.

Istotne jest też to, jak zostanie zamocowana sama ścianka. Maksymalną stabilność zapewni jej montaż do stałej konstrukcji budynku, a nie do sufitu podwieszanego. Liczy się każdy detal, w tym także szczeliny dylatacyjne między łączeniami i wylewką.

Dlaczego wełna do izolacji ścianek?

Wełna zapewnia bardzo dobre parametry techniczne ściankom działowym. Wypełnienie z niej zrobione skutecznie tłumi hałasy i w dużym stopniu wpływa na regulację temperatury wewnątrz pomieszczeń. Co jest równie istotne, to wysoki poziom odporności na ogień, wilgoć czy ogólnie na wszystkie zmiany, jakie mógłby spowodować upływający czas.

Pamiętaj o znaczeniu dobrze dobranego i gatunkowego materiału izolacyjnego, jak również solidnej konstrukcji samych ścianek działowych dla uzyskania najlepszej izolacji.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here