W ramach Weekendu Kultury w Oleszycach odbył się pokaz pilotażowego odcinka „Diabła łańcuckiego”, filmu płaszcza i szpady nakręconego przez Fundacje Ułani Króla Jana. Scenariusz oparty został na bestselerowej powieści Jacka Komudy pod tym samym tytułem.

Fabuła filmu przenosi nas do XVII wiecznej Polski: ,,Oto Rzeczpospolita szlachecka, rok 1608, Bieszczady – sławny warchoł i awanturnik Stanisław Stadnicki, zwany „Diabłem” wynajmuje zagończyka Jacka Dydyńskiego do załatwienia mokrej i gardłowej sprawy”- piszą o swoim filmie jego twórcy.

Kadry nagrywane na Pogórzu Przemyskim zachwycają urokliwym pięknem krajobrazu. Całość nakręcona została bez sztucznie budowanych planów filmowych – na zamku w Krasiczynie, w wiosce fantazy pod Przemyślem i w okolicach Dynowa. W rolach głównych w filmie wystąpili: Radosław Pazura (Gedeon), Mateusz Banasiuk (Dydyński), Piotr Zawadzki (Diabeł), Michał Białecki, Antoni Sałaja, Urszula Nawrot, Emilia Sulej i wielu rekonstruktorów i statystów. Odcinek wyreżyserował Maciej Jurewicz, będący jednocześnie drugim scenarzystą serialu. Pierwszym scenarzystą jest Jacek Komuda.

„Weekendowy” pokaz mogli obejrzeć widzowie zgromadzeni w oleszyckiej bibliotece, gdzie wyświetlany był film. Po filmie o jego produkcji opowiadali twórcy Fundacji i filmu jednocześnie: Edyta Żyła i Sławomir Kwoka.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here