Myśląc o alimentach, najczęściej rozważamy pomoc finansową od rodziców dla dzieci. I rzeczywiście – obowiązek alimentacyjny jest bardzo popularny i dotyczy praktycznie wszystkich rodziców, którzy muszą zgodnie z prawem wychowywać, ale też utrzymywać finansowo swoje dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne – gdy to rodzice wzywają swoje dzieci do łożenia na nich. Z biegiem lat warunki życia się zmieniają i czasami starsi, schorowani rodzice nie otrzymują pomocy od swoich dzieci. W niektórych sytuacjach mogą ubiegać się o alimenty na swoje potrzeby. Artykuł wyjaśni, kiedy wystąpią takie okoliczności i z czym się one wiążą.

Zasądzenie alimentów na rodziców

Obowiązki alimentacyjne określa w polskim prawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Stanowi on, że do alimentów zobowiązani są krewni w linii prostej (czyli dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie itd.) oraz rodzeństwo. Uzyskanie alimentów wiąże się z wniesieniem pozwu o zasądzenie tego świadczenia. W sytuacji, gdy to rodzice chcą ubiegać się o środki finansowe od dzieci, muszę wykazać stan niedostatku.
Nie jest on jasno sprecyzowany. Dotyczy jednak sytuacji, w których rodzic nie może sam się utrzymać i pokryć bieżących kosztów życia (wyżywienia, rachunków, leków itp.). Nie dotyczy to konkretnych kwot, gdyż każda sytuacja życiowa jest inna, a sąd bada je indywidualnie. Oczywiście po drugiej stronie jest dorosłe dziecko, którego dochody z kolei muszą pozwolić na udzielenie pomocy swojemu rodzicowi czy rodzicom. Trudna sytuacja finansowa syna czy córki będzie brana pod uwagę przez sąd, który wcale nie musi zasądzić wnioskowanych alimentów. Jak więc widać, sprawa nie jest z góry przesądzona. Jeśli jednak nasi rodzice odczuwają niedostatek, a my nie pomagamy im dobrowolnie, musimy liczyć się z możliwością wniesienia przez nich pozwu o alimenty.

Zobacz też: https://www.odpowiedziprawne.pl/-alimenty-na-rodzicow

Wysokość alimentów dla rodziców

Warto wiedzieć, że nie ma ustalonych kwot alimentów płaconych przez dzieci na rodziców. Sąd ocenia każdą sprawę z osobna – bada potrzeby i problemy rodzica/rodziców wnoszących pozew, ale też możliwości zarobkowe i finansowe dorosłego dziecka. Wyciąga wnioski z tych analiz i określa alimenty na odpowiednim, adekwatnym poziomie.
Wyroki są jednak różne. W niektórych sytuacjach sądy nie orzekną alimentów lub też znikome, w innych – zasądzone kwoty mogą być wręcz trudne do wpłacania przez dzieci. Zasadniczo jednak większe zarobki dziecka i gorsza sytuacja rodziców prowadzą do zasądzenia wyższego świadczenia alimentacyjnego.

Zobacz też: https://www.odpowiedziprawne.pl/-wysokosc-alimentow-na-dziecko

Możliwość uchylenia się od alimentów

Sytuacje w życiu są jednak różne i nie zawsze dzieci mogą czy w ogóle chcą wspomagać swoich rodziców (dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych lub po latach dorastania w dysfunkcyjnym domu). Jest kilka sposobów na uchylenie się od alimentów na rodziców.
Można próbować wykazywać, że wydatki dorosłego dziecka obejmują całość jego dochodów, więc nie jest ono w stanie płacić alimentów, bo nie ma z czego. Oczywiście takie stanowisko trzeba udowodnić. Należy wykazać swoje dochody oraz udokumentować wydatki, gdyż sąd nie wierzy tak po prostu na słowo.
Można również próbować udowodnić, że dochody rodziców pozwalają na samodzielne życie lub/i mają oni możliwości zarobkowe. Jest to jednak mniej pewna droga, gdyż wiadomo, że emerytury bądź renty nie należą do wysokich, a ludzie starsi w rzeczywistości nie mają wiele opcji na podjęcie pracy.
Ostatnią drogą – często wybieraną – jest wykazanie, iż dziecko wcześniej było źle traktowane i dlatego z punktu widzenia prawa i etyki nie powinno teraz łożyć na rodziców. Powoływać się należy w tym zakresie na zasady życia społecznego. Oczywiście trzeba wykazać, że miały miejsce okoliczności, przez które alimenty na rzecz rodziców w obecnym czasie byłyby niesprawiedliwe. Może to być np. brak opieki nad dziećmi w przeszłości, zaniedbania, agresja, brak kontaktu, brak łożenia na utrzymanie dziecka. Wszystkie te sytuacje należy udowodnić (świadkowie, wyroki, dokumenty).

Źródło: Porady prawne na OdpowiedziPrawne.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here