Własna firma to jest to, o czym marzy wiele osób w Polsce. Nie dziwi ten fakt, decydując się na założenie działalności gospodarczej pracujemy na własny rachunek i zyskujemy niesamowitą niezależność w podejmowaniu decyzji i w działaniu. Choć proces rejestracji JDG jest szybki, prosty i można to zrobić przez Internet, to są pewne kwestie, których nie wolno przeoczyć. O czym warto pamiętać zakładając jdg? Sprawdźmy to!

Jednoosobowa działalność gospodarcza – praca dla siebie

Jeśli perspektywa bycia szefem nie przeraża Cię i masz spore doświadczenie w swojej branży, to z pewnością powinieneś rozważyć pracę na własny rachunek. Prowadząc JDG sam decydujesz z kim, kiedy i jak pracujesz. Nawet gdy własna działalność gospodarcza oznacza nielimitowane godziny pracy, to z pewnością jest to lepsze, niż “sztywny” grafik od poniedziałku do piątku.

Prowadzenie własnej firmy to też odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale też za innych ludzi, których zatrudniasz i z którymi współpracujesz. Oczywiście czas pracy we własnej firmie nie jest limitowany, ale oprócz wykonywania codziennej pracy, trzeba zadbać też o rozwój i o nowych klientów. Kolejne wyzwania w JDG to prowadzenie księgowości, rozliczenia z ZUS-em i US i wtedy okazuje się, że praca “na swoim” nie jest tak przyjemna, jak mogłoby Ci się to wydawać.

O czym warto pamiętać zakładając jdg?

Wielu przedsiębiorców w Polsce, gdy zadamy im to pytanie, z pewnością odpowie – pomysł na własny biznes to początek, do osiągnięcia prawdziwego sukcesu potrzeba czegoś więcej! Bez wątpienia, przed założeniem jdg trzeba poświęcić trochę czasu na planowanie działań, bo np. posiadanie własnej strony internetowej to konieczność w dzisiejszych czasach. Ale własna firma wymaga też prowadzenia księgowości i aby to prawidłowo robić, trzeba być na bieżąco w przepisach księgowych i podatkowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza także to, że trzeba poświęcić swój czas na wizyty w urzędach i wypełnianie rozmaitych dokumentów. JDG to m.in.: obowiązkowe składki ZUS, podatek dochodowy czy VAT. Księgowość JDG bywa problemem dla wielu osób, ale w Polsce należy to do głównych obowiązków przedsiębiorcy. Z tego powodu, przed założeniem JDG warto zastanowić się – czy prowadzić ją samodzielnie, czy też skorzystać z usług doradcy podatkowego i biura rachunkowego.

Prowadzenie księgowości jdg w biurze rachunkowym to zazwyczaj koszt ok. 200 PLN/miesięcznie, a współpraca z doradcą podatkowym może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, bo jest to ekspert, który doradzi w sprawach finansów, tzn. podatków i prawa skarbowego. Czym zajmuje się doradca podatkowy? Przykładowo, doradca podatkowy Bydgoszcz przedstawia tak swoją ofertę (cytuję): “Usługi doradztwa podatkowego obejmują:

  • – doradztwo w zakresie PIT, CIT, VAT,
  • – doradztwo w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • – pomoc przy rozliczaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
  • – audyt podatkowy,
  • – pomoc w optymalizacji zobowiązań podatkowych.”

Podsumowanie:

Na zakończenie warto podkreślić fakt, że JDG ma oczywiście wiele zalet takich jak np.: brak kosztów założenia, możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków, czy też ograniczone obowiązki sprawozdawcze. Ale z racji tego, że właściciel JDG odpowiada całym majątkiem za zobowiązania firmowe, to doradztwo podatkowe i zlecenie prowadzenia księgowości fachowcom jest powszechnym wyborem wielu przedsiębiorców w Polsce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here