Uszkodzenie karty graficznej jest dość łatwe do zdiagnozowania. Użytkownicy zauważają je już na pierwszy rzut oka po włączeniu komputera. Awaria może być jednak mniej oczywista. Co zrobić, gdy podejrzewa się uszkodzenie karty graficznej? Jak samodzielnie przetestować układ, by sprawdzić poprawność jego działania?

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia karty graficznej?

Uszkodzenie karty graficznej najczęściej jest wynikiem przeciążania układu. Praca pod dużym obciążeniem sprawia, że karta jest narażona na wysokie temperatury. Przegrzanie sprawia, że część psuje się szybciej niż inne podzespoły w komputerze lub laptopie. Wzmożona praca i przegrzewanie karty graficznej mogą doprowadzić do jej awarii, nawet gdy regularnie czyści się laptopa i wymienia pastę termoprzewodzącą. Do uszkodzenia dochodzi wtedy w obrębie układy zasilania, gdyż awaria dotyka tranzystory.

Jakie są główne objawy uszkodzenia karty graficznej?

Wśród najczęstszych objawów uszkodzenia karty graficznej wymienia się sytuacje, które mogą wskazywać również na uszkodzenie matrycy. W przypadku uszkodzonej matrycy powszechne są jednak pęknięcia, których nie ma w przypadku uszkodzenia karty graficznej. Ponadto awaria matrycy może polegać na pojawieniu się czarnego, żółtego lub białego ekranu. Uszkodzeniu mogą ulec niewielkie obszary wyświetlacza lub cały ekran.

Więcej na temat komputerów gamingowych dowiesz się z serwisu gaming.komputronik.pl

Uszkodzenie matrycy w charakterystycznym przypadku objawia się poprzez brak obrazu lub niską rozdzielczość ekranu. Jeśli użytkownik słyszy, że komputer uruchomił się normalnie (np. wydaje standardowe dźwięki), lecz obraz w ogóle się nie pojawia, powinien sprawdzić, czy nie doszło do zablokowania uruchamiania się systemu. W takiej sytuacji diody na laptopie lub obudowie PC zapalą się, jednak nie będzie się działo nic więcej. Jeśli podczas uruchamiania komputer wyda jeden długi i dwa krótkie sygnały, może to być znak, że karta graficzna nie działa.

Zmiana wyglądu obrazu może być kolejnym znakiem, że doszło do uszkodzenia karty graficznej. Dzieje się tak w szczególności, gdy występują zakłócenia obrazu. Jego zniekształcenie, niska rozdzielczość, pojawienie się różnokolorowych pasków i wzorów to znak, że układ powinien przejść szczegółową diagnostykę. Charakterystyczne zakłócenia działania karty graficznej to: wyświetlanie obrazu w podstawowych kolorach, zniekształcenie napisów, podział ekranu na kilka części, występowanie artefaktów w postaci krzaczków lub kropek. Podobnie jest w sytuacji, gdy rozmiar ikon na pulpicie jest większy niż zwykle bez ingerencji ze strony użytkownika.

Przeczytaj więcej o testowaniu kart graficznych: https://gaming.komputronik.pl/g/jak-testowac-karte-graficzna/

Nieprawidłowe działanie sterowników

Wśród klasycznych problemów z kartą graficzną wymienia się niewykrywanie sterowników układu przez menadżer zadań systemu Windows. Karta graficzna jest najprawdopodobniej uszkodzona i wymaga wymiany lub naprawy. Problem może pojawić się już na początku korzystania z komputera, jak i po upływie kilku lat od jego pierwszego uruchomienia.

Zniekształcenie obrazu po nagrzaniu komputera

Mniej poważne uszkodzenia karty graficznej mogą dawać objawy dopiero po obciążeniu komputera pracą. Zniekształcenia lub zawieszenia obrazu po nagrzaniu komputera zwykle oznaczają, że układ wkrótce będzie wymagał pilnej naprawy.

Sprawdź, którą kartę graficzną warto wybrać: https://gaming.komputronik.pl/g/najlepsze-karty-graficzne-do-gier-ranking/

Jak postępować z uszkodzoną kartą graficzną?

Uszkodzenia karty graficznej można naprawić. Reballing polega na lutowaniu uszkodzonych miejsc. Możliwa jest również wymiana gniazd lub przetworników cyfrowo-analogowych na karcie graficznej. Równie dobrze w serwisie można dokonać naprawy przetwornic, układów chłodzenia lub zasilaczy. Naprawą usterek powinien zająć się profesjonalny serwis, który przetestuje pozostałe podzespoły i zadba o usunięcie wszystkich uszkodzonych elementów układu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here