Kreatyna to związek chemiczny naturalnie występujący w mięśniach. Jest wykorzystywana do wielu procesów metabolicznych jak np.: synteza białek. W formie suplementu przyjmowana jest w celu zwiększenia masy mięśniowej. Sprawdź, dlaczego monohydraty kreatyny to najlepsze i najbezpieczniejsze suplementy!

Kreatyna ma największe znaczenie w produkowaniu ATP, który jest podstawowym źródłem energii dla mięśni. Od lat jest cenionym suplementem diety, zwłaszcza u sportowców związanych ze sportami siłowymi. W poszukiwaniu najlepiej przyswajalnej formy warte uwagi są monohydraty kreatyny. W tym artykule poznasz ich zalety i działanie.

Monohydraty kreatyny. Co to jest kreatyna?

Kreatyna po raz pierwszy została opisana w 1832 roku. W ciele człowieka występuje w mięśniach szkieletowych, ale znajdziesz ją również w mózgu, nerkach, jądrach i wątrobie. Składa się z trzech aminokwasów: glicyny, metioniny i argininy. Po raz pierwszy została użyta w latach 60. XX wieku. Od ponad trzydziestu lat to popularny na świecie suplement diety. Monohydraty i jabłczan kreatyny to jej najlepiej przyswajalna forma. Substancja polecana jest osobom aktywnym fizycznie, które chcą poprawić swoje wyniki sportowe. Jej popularność wynika przede wszystkim z łatwo przyswajalnej formy i bezpieczeństwa przyjmowania.

Czym są monohydraty kreatyny?

Monohydraty kreatyny to najpopularniejsza forma kreatyny. Występuje najczęściej w postaci tabletek, kapsułek i proszku. Każdy rodzaj jest tak samo przyswajalny przez organizm człowieka. Monohydrat to najprościej pisząc uwodniona kreatyna (cząsteczki kreatyny połączone są z drobinami wody). Przyjmowanie monohydratu jest również korzystne z powodów ekonomicznych. Suplement jest dostępny w bardzo atrakcyjnych cenach. Ten suplement anaboliczny zwiększa wydajność treningów i siłę. To wszystko dzięki dużej ilości ATP i syntezie proteinowej.

Jak działa monohydrat kreatyny?

Kreatyna poprawia wyniki sportowe na wiele sposobów. W ćwiczeniach o dużej intensywności jej rola to zwiększenie zapasów fosfokreatyny w mięśniach. Dla treningu siłowego, w którym podnosisz duże ciężary, suplementacja kreatyny przyda Ci się do zwiększenia produkcji ATP, który jest źródłem energii. Kreatyna bierze również udział w budowie masy mięśniowej. Dzięki niej możliwe są treningi o większej objętości podczas jednej sesji. Pomaga również przy naprawie mięśni i stymuluje ich wzrost. Przyjmowanie monohydratu kreatyny to zmniejszony rozpad białek, dzięki czemu mięśnie nie ulegają uszkodzeniu. Zwiększa się również nawodnienie komórek. Więcej wody to lepsze środowisko do wzrostu. Jak wspomnieliśmy wyżej, kreatyna jest obecna również w mózgu. Przyjmowanie tego suplementu może poprawić jego funkcjonowanie i zmniejszyć ryzyko chorób neurologicznych.

Nadmierne przyjmowanie kreatyny może też prowadzić do negatywnych efektów. Należą do nich skurcze mięśni, nadwyrężenie mięśni, problemy żołądkowe i odwodnienie. Może ona również sprawić, że będziesz bardziej podatny na kontuzje.

Materiał partnera.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here