Architektura i projektowanie

Architektura i projektowanie są znane ludzkości od kilku tysięcy lat. Bez odpowiednich obliczeń matematycznych, znajomości liczenia obciążeń, nośności czy określania kształtów figur geometrycznych jak np. graniastosłupów nie powstały by takie historyczne cuda jak koloseum w Rzymie, akwedukty i wodociągi, egipskie piramidy czy ogólnie pojęte starożytne miasta.

Projektowanie

Jeśli chodzi o projektowanie, to można praktycznie rzec, że jest to dziedzina matematyki, a dokładniej geometrii. Obliczanie skali jest tutaj kluczowe, by móc dokładnie odwzorować wielkości budynku czy pomieszczeń na kartce papieru. Znajomość zasad matematycznych, twierdzeń o kątach, liczenie powierzchni czy znajomość praw fizyki dotyczących ciężaru czy nośności budynku są kluczowe, by skutecznie zaprojektować i wybudować cokolwiek. Jeden mały błąd, złe obliczenia czy zbyt niska nośność ścian mogą doprowadzić do katastrof budowlanych, co już się w historii zdarzało wielokrotnie. Nie ma więc wątpliwości, że projektant musi być przede wszystkim doskonałym matematykiem, bo od niego zależy bezpieczeństwo nie tylko budynku, ale też ludzi mieszkających czy korzystających z danej nieruchomości. Wiedza matematyczna na pewno będzie w tym pomocna.

Architektura

W architekturze oprócz zdolności projektowania stosuje się wiele zasad matematycznych. Od optymalizacji powierzchni – nie bez powodu w gęstych zabudowaniach wykorzystuje się głównie układy budynków prostokątne lub kwadratowe. To zapewnia optymalne wykorzystanie powierzchni. Stawiając obok siebie budynki prostokątne, nie tracimy praktycznie żadnej powierzchni. Stawiając budynki nieoptymalnie, po skosie lub wykonane w kształcie koła lub innych nieregularnych figur mielibyśmy ogromne puste przestrzenie i zmarnowane miejsce. W dzisiejszych czasach, gdzie grunt jest tak drogi, a w miastach bardzo trudno znaleźć tereny inwestycyjne – jest to niedopuszczalne, dlatego też wiele miast powstaje na planie figur geometrycznych. Niemieckie miasta słyną z układów okrężnych (widać to na mapach po głównych drogach dookoła miast), Paryż z lotu ptaka też przypomina oddzielone od siebie, równo zabudowane figury geometryczne o prostych bokach, które w sumie wyglądają, jakby dążyły do centrum , a główne drogi tworzą swego rodzaju promienie do środka tego okręgu (centrum). Zaś miasta amerykańskie, czego przykładem może być Nowy Jork zastosowały typowo prostokątne struktury. Ulice są podzielone na dwa rodzaje – jedne idą równolegle do siebie z góry na dół mista (patrząc z lotu ptaka), drugie zaś są do nich prostopadłe i łączą prawe krańce miasta z lewymi. Dzięki takiemu układowi ulic i budynków również zoptymalizowano wykorzystanie miejsca maksymalnie. Jednak jest to domena wielu amerykańskich miast, nie tylko Nowego Jorku. To właśnie Ameryka Północna została zasiedlona najpóźniej, jednak została uznana za pewien raj na ziemi, gdzie emigrowało wielu ludzi, w tym dobrze wykształceni uczeni. Dzięki temu na pustych , czystych terenach można było od zera wybudować miasta marzeń, idealne geometrycznie i zoptymalizowane pod kątem wykorzystania przestrzeni. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here