Wbudowane w telewizor głośniki zazwyczaj są niewielkie i ciche. Sprawia to, że film nie niesie tyle bodźców ile powinien, a samo oglądanie nie jest przyjemne. Warto więc zastanowić się nad kupnem dobrej jakości głośników czy soundbarów.

Dostępne na rynku ultracienkie telewizory gwarantują znakomitą jakość obrazu. Mają bardzo żywe kolory i wysoką kontrastowość. Niestety tyle pozytywów nie znajdziemy, jeśli zgłębimy zagadnienia dotyczące ich dźwięku. Jest on zazwyczaj płaski i wystarcza do poprawnego oglądania programów. Kupując telewizor większość z nas ulega czarowi firm i sprzedawców, którzy zachwalają kupowane przez nas telewizory. W sklepie często wydaje się nam, że brzmienie odpowiada naszym potrzebom. Jednak, gdy włączymy nasz nowiutki sprzęt w domu, często okazuje się, że nie do końca o to nam chodziło. Chcąc uniknąć problemu warto zastanowić się nad kupnem dobrych, zewnętrznych głośników do telewizora. Jaki sprzęt wybrać, by cieszyć się nieskazitelnie czystym, przestrzennym i idealnym dźwiękiem? Jakie głośniki spełnią nasze potrzeby? Z pomocą przychodzi nam TOP HI-FI – firma, która od ponad 25 lat zajmujemy się sprzętem audio. Jej pracownicy dysponują szeroką wiedzą o tradycyjnym sprzęcie hi-fi, ale także o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w zmieniającym się świecie audio. Są w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Dlaczego warto postawić na dobry dźwięk telewizora?

Współcześnie ekrany telewizorów muszą być bardzo smukłe. Powoduje to, że producenci instalują głośniki z tyłu lub od spodu urządzenia, co sprawia, że dźwięk jest słaby i płaski. Dodatkowo złe umieszczenie telewizora w pomieszczeniu często skutkuje tym, że jego brzmienie nie jest naturalne. Tymczasem świat seriali i filmów, jak również sportu czy gier prosi się o czysty, przestrzenny dźwięk, który pozwoli nam cieszyć się z niezwykle realistycznych efektów potęgujących nasze wrażenia i emocje. Dobre głośniki czy soundbar sprawi, że poczujemy się jakbyśmy byli w samym środku rozgrywanej akcji, na stadionie sportowym czy koncercie.

Głośniki czy soundbar? Co wybrać?

Zastosowanie kilku głośników bez wątpienia da nam dźwięk przestrzenny. Cechują się one też wytrzymałością i wysoką jakością wykonania. Są zazwyczaj drewniane, stalowe, a czasem mają pozłacane elementy, które lepiej przewodzą fale dźwiękowe. Ponadto wysokie kolumny czy kino domowe doskonale wypełnią dźwiękiem cały salon czy duży pokój. Wystarczy tylko dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów zestawu. Ponadto naszą „kolekcję” zawsze można rozszerzyć o dodatkowy asortyment czy poszczególne części wymienić na nowszy model.

Z kolei soundbary są praktyczne, eleganckie i wygodne. Wszystkie głośniki są umieszczone w jednym miejscu, a my nie mamy kłopotu z ich rozmieszczeniem. Ponadto mają one niewielkie rozmiary, umieścić je można pod telewizorem czy zamocować na ścianie. Zaletą jest też dość łatwy proces podłączenia do telewizora. Wiedzieć również warto, że cena soundbarów jest niższa niż alternatywnych kolumn, a jakość dźwięku wcale nie odbiega od tego wydobywającego się z głośników. Możliwe to jest za sprawą zastosowania innowacyjnych technologii.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Większości z nas, jakość standardowych głośników nie wystarcza. Osoby, którym zależy na doznaniach dźwiękowych powinny zapatrzeć się w dodatkowe głośniki lub saundbary do telewizora. Oba te urządzenia mają swoje zalety. Kupując głośniki warto zwrócić uwagę na ich moc, która wyrażana jest w decybelach. Im wartość jest wyższa tym głośniejszy będzie dźwięk. My zalecamy kupno sprzętu o czułości głośnika powyżej 90 dB. Przy zakupie warto skupić się również na impedancji, czyli oporze przepływającego prądu. Jego optymalna wartość wynosi 6-8 omów. Dobrze jest także sprawdzić pasmo przenoszenia. Oznacza ono jak wysokie i niskie dźwięki może odtwarzać głośnik. Za najprzyjemniejszą dla ludzkiego ucha wartość uznaje się 50 Hz.

Natomiast kupując soundbar uwagę powinniśmy skupić na wbudowanych dekoderach, które sprawiają, że odczuwamy dźwięk przestrzenny. Dobrze, by miał on kilka wejść HDMI i obsługiwał format Bluetooth. Powinno się więc spojrzeć na dostępne złącza i huby komunikacyjne. Pamiętać należy też o okablowaniu. W końcu cyfrowe złącza potrzebują właściwych przewodów.

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here