Prawnicy muszą znać przepisy prawa, regulujące pracę zarówno ich, jak i klientów czy branż, z których się wywodzą. W dzisiejszych czasach – wraz z postępem technologicznym – powinni być także na bieżąco nowymi mediami, generującymi zmiany w dotychczasowych praktykach i prawie.

Jak wszyscy wiemy, social media mogą być wykorzystywane do realizacji wielu celów i na mnóstwo różnych sposobów – od utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi czy rodziną, aż po prowadzenie działań promocyjnych i marketingowych firmy. Niektóre z nich – takie jak Facebook, LinkedIn czy Twitter – doskonale nadają się do publikowania treści związanych z pracą, dzielenia się interesującymi artykułami i przemyśleniami oraz wchodzeniu w interakcje z kolegami z firmy czy ludźmi z branży.

Czym są social media?

Media społecznościowe to każdy rodzaj mediów, które łączą użytkowników z innymi ludźmi i otaczającym ich światem. Mogą to być zarówno aplikacje, jak i strony internetowe, umożliwiające dzielenie się informacjami, refleksjami, trendami.  Do tych najpopularniejszych zaliczymy między innymi: Facebooka, Instagrama, TikToka, Twittera czy LinkedIna. 

Social media służą do tworzenia społeczności internetowych. Użytkownik, zamieszczając w nich zdjęcie lub wysyłając wiadomość, sprawia, że inne osoby w sieci mogą je widzieć, skomentować lub odpowiedzieć. Mogą także „polubić” wpis lub udostępnić go swoim znajomym.

Dlaczego media społecznościowe są ważne dla prawników?

Prawnicy – chcąc pozostać na szczycie swojej profesji i być na bieżąco z potrzebami swoich klientów – muszą bacznie obserwować najnowsze osiągnięcia i trendy w dziedzinie prawa. Media społecznościowe, łącząc ludzi z różnych środowisk i zawodów, mogą im to ułatwić. Przy okazji są też świetnym sposobem na poznawanie nowych osób, poszerzanie sieci kontaktów zawodowych i wyszukiwanie istotnych informacji.

Prawnicy, korzystając z mediów społecznościowych, mogą być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami prawnymi, promować swoją firmę czy pozyskiwać nowych klientów. Dla niektórych z nich social media są także sposobem na uzupełnienie swoich działań marketingowych. Dla przykładu: dzięki nim prawnik może w szybki i bezpośredni sposób nagłośnić sprawę, którą się zajmuje, oraz przedstawić opinii publicznej świadczone przez niego usługi.

Różne rodzaje socialmediowych narzędzi dla prawników

Serwisy społecznościowe zostały stworzone po to, by łączyć osoby prywatne i firmy na wiele różnych sposobów. Przybliżmy więc platformy cieszące się największą popularnością wśród branży prawnicznej:

  • – Facebook. Facebook ma ponad 2,2 miliarda aktywnych (na stan czerwiec 2022) użytkowników miesięcznie. Mogą oni utworzyć tam stronę dla swojej firmy lub innej organizacji. Prowadzenie strony na Facebooku może być świetnym sposobem na utrzymywanie kontaktu z osobami zainteresowanymi daną branżą lub działalnością. Medium można również wykorzystywać w celach promocji marki.
  • LinkedIn. LinkedIn to profesjonalna sieć społecznościowa. Korzysta z niego już ponad 200 milionów osób – głównie po to, by być na bieżąco z nowościami w branży oraz nawiązywać kontakty z potencjalnymi klientami i współpracownikami.

Legalne wykorzystanie mediów społecznościowych

  • – Utrzymywanie kontaktu z klientami. Choć prawnicy muszą chronić wszelkie poufne informacje, to social media mogą im się przydać do utrzymywania kontaktu ze swoimi klientami – na przykład w celu  informowania o postępach w sprawie
  • – Promowanie swojej praktyki. Media społecznościowe dają kancelariom prawnym możliwość promowania swojej działalności, w tym prawników. Prawnicy mogą tam udostępniać artykuły, zdjęcia i filmy dotyczące swojej pracy oraz kontaktować się z klientami, współpracownikami czy absolwentami kierunków prawniczych.
  • – Udostępnianie dokumentów. Różnego rodzaju narzędzia social mediów pozwalają na łatwe udostępnianie dokumentów innym osobom w sieci.
  • – Badania. Wiele kancelarii prawnych wykorzystuje media społecznościowe do prowadzenia badań i gromadzenia informacji. Mogą one szybko przeszukiwać artykuły i informacje na interesujące je tematy, zapisywać je do późniejszego wykorzystania i udostępniać innym osobom za pomocą różnych narzędzi.

Więcej o kwestiach prawnych dowiesz się z tej strony: https://ewatomala.pl/

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here