Wyposażanie akwarium morskiego

0

Decyzja o założeniu akwarium słonowodnego wiąże się z zaopatrzeniem się we właściwy sprzęt, bez którego jego funkcjonowanie będzie niemożliwe. Oprócz wizyty w sklepie zoologicznym warto sięgnąć po lekturę i zagłębić tajniki hodowli zwierząt morskich, bowiem akwarystyka morska wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Jakie niezbędne elementy muszą znaleźć się w zbiorniku morskim?

Zbiornik

Najczęściej akwaria morskie produkowane są z dwóch rodzajów szkła: float i optiwhite. Pierwsze to znane na co dzień szkło, stosowane głównie w oknach, witrynach, gablotach. Akwaria wykonane z bezbarwnego szkła optiwhite cechuje niespotykana estetyka, która idealnie odwzorowuje kolory i głębię. Akwaria na wymiar mogą być zbudowane z dowolnego rodzaju szkła, mieć wybrany kolor silikonu i zostać ozdobione efektownym szlifem.

Oświetlenie

Powinniśmy wybierać takie oświetlenie, które zapewni minimum 0,7W na litr wody w akwarium. Jest to prosty przelicznik, ale dający pogląd czy akwarium będzie doświetlone czy nie. Dodatkowo powinno się składać z przynajmniej dwóch źródeł światła. Pozwoli to na dobór temperatury barwowej światła, która będzie odpowiednia dla obsady akwarium.

Filtry RO i pompka cyrkulacyjna

Do wody morskiej potrzebujemy wody demineralizowanej lub przefiltrowanej przez filtr odwróconej osmozy, w skrócie RO. Woda wodociągowa lub głębinowa posiadają zbyt dużo szkodliwych związków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze akwarium. Jeśli nie posiadamy lub nie możemy zainstalować filtra RO to wodę taką możemy pozyskać w niektórych sklepach akwarystycznych lub stacjach demineralizowania wody. Odpowiednia pompka cyrkulacyjna nie pozwoli na powstawanie zastoin wody.

Grzałka

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem akwarium morskiego jest grzałka z termostatem, która dbać będzie o prawidłową temperaturę wody, która to powinna mieścić się w zakresie od 24 do 26°C. Przed ustawieniem temperatury należy dokładnie dowiedzieć się, w jakiej temperaturze żyją wybrane przez nas rybki.

Odpieniacz

Ważnym elementem wyposażenia technicznego akwarium morskiego jest odpieniacz. Służy on do usuwania zanieczyszczeń na poziomie białek, które zostają przetworzone w wyniku rozkładu przez bakterie na amoniak, azotyny i azotany. Z drugiej strony odpieniacz usuwa też pożyteczne składniki zawarte w wodzie. Stąd jest niezbędna suplementacja wielu mikro- i makroelementów.

Żywa skała

Żywa skała to przede wszystkim rafa koralowa, a ściślej mówiąc obumarła jej część, na której rosną nowe kolonie koralowców. Skała jest potrzebna do tego, by odpowiednio i naturalnie filtrować wodę morską. Żywa skała stanowi również element diety zwierząt, które żyją w akwarium morskim.

Woda morska

Odpowiednia woda do akwarium morskiego może pochodzić z morza, lub może to być morska woda sztuczna, którą sporządzamy samemu mieszając odpowiednie preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych. Specjaliści polecają syntetyczną wodę morską, która jest łatwo dostępna w sprzedaży oraz całkowicie bezpieczna i bardzo wygodna w zastosowaniu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here