Fot. Archiwum.

„Kolorowe Jarmarki” – pod takim hasłem w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się Piknik Rodzinny. W niedzielę (26.06) w godz. 14.00–18.00 na uczestników czekać będzie wiele etnograficznych atrakcji, które przygotowane zostaną przez wybitnych artystów zajmujących się tkaniną artystyczną, rękodziełem ludowym oraz muzyką i tańcem tradycyjnym.

Piknik będzie zwieńczeniem warsztatów makatki ludowej, haftu i tkactwa, zorganizowanych w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. W bogatym programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy przędzenia na kołowrotku, tkactwa, haftu, makatki ludowej i garncarstwa. Ruszą również warsztaty miniatury tkackiej, wykonywania lalek z gałganków (motanki) i tańca ludowego. Ponadto specjalnie dla uczestników na scenie wystąpi zespół „Kresy”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła. Na stoiskach znaleźć będzie można ręcznie wykonane zabawki, przedmioty z wikliny, a także naczynia ceramiczne. Pojawią się haftowane serwetki i obrusy, nie zabraknie również koronkarstwa. Swoje miejsce znajdą również Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Lubaczowskiej, które oferować będą tradycyjne potrawy i wypieki.

Dodatkowo w czasie Pikniku Rodzinnego będzie można spotkać i porozmawiać z artystami. Pojawią się Anna Hlebowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zygmunt Łukasiewicz – wykładowca na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Janina Szynal – specjalizująca się w hafcie krzyżykowym, Agnieszka Ciura, która zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem, haftem i makatką, Aleksandra Winnik-Zając – prowadząca Ogród Zabaw i Pracownię Warsztatową Etno Roztocze oraz Joanna Rey – rękodzielniczka, absolwenta Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej.

Piknik oraz wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

  1. Dlaczego nie ma nikogo z Ukrainy? Skoro ma być coś z pogranicza polsko-ukraińskiego to wypadało by zaprosić rdzennych ukraińskich mieszkańców tych terenów nie zapominając o tych zza miedzy! Nie po to nasi bracia bronią wschodniej Ukrainy jak i Polski przed nacjonalistami z Rosji!!!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here