„Kolorowe Jarmarki” – pod takim hasłem w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się Piknik Rodzinny. W niedzielę (26.06) w godz. 14.00–18.00 na uczestników czekać będzie wiele etnograficznych atrakcji, które przygotowane zostaną przez wybitnych artystów zajmujących się tkaniną artystyczną, rękodziełem ludowym oraz muzyką i tańcem tradycyjnym.
Piknik będzie zwieńczeniem warsztatów makatki ludowej, haftu i tkactwa, zorganizowanych w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. W bogatym programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy przędzenia na kołowrotku, tkactwa, haftu, makatki ludowej i garncarstwa. Ruszą również warsztaty miniatury tkackiej, wykonywania lalek z gałganków (motanki) i tańca ludowego. Ponadto specjalnie dla uczestników na scenie wystąpi zespół „Kresy”.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła. Na stoiskach znaleźć będzie można ręcznie wykonane zabawki, przedmioty z wikliny, a także naczynia ceramiczne. Pojawią się haftowane serwetki i obrusy, nie zabraknie również koronkarstwa. Swoje miejsce znajdą również Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Lubaczowskiej, które oferować będą tradycyjne potrawy i wypieki.
Dodatkowo w czasie Pikniku Rodzinnego będzie można spotkać i porozmawiać z artystami. Pojawią się Anna Hlebowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zygmunt Łukasiewicz – wykładowca na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Janina Szynal – specjalizująca się w hafcie krzyżykowym, Agnieszka Ciura, która zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem, haftem i makatką, Aleksandra Winnik-Zając – prowadząca Ogród Zabaw i Pracownię Warsztatową Etno Roztocze oraz Joanna Rey – rękodzielniczka, absolwenta Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej.
Piknik oraz wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

PZ, elubaczow.com
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.
Dlaczego nie ma nikogo z Ukrainy? Skoro ma być coś z pogranicza polsko-ukraińskiego to wypadało by zaprosić rdzennych ukraińskich mieszkańców tych terenów nie zapominając o tych zza miedzy! Nie po to nasi bracia bronią wschodniej Ukrainy jak i Polski przed nacjonalistami z Rosji!!!
Mało Polska robi dla Ukrainy?To impreza kulturalna organizowana przez muzeum, a nie piknik polityczny.
Tak to nie piknik polityczny ale dzięki nam Ukraińcom jesteście tym kim jesteście i macie to co macie.
Dobre to bylo,no dobre. No i co to koniec juz? Bo ja myślałem że jak jesteśmy w NATO to nas podludzie kacapskie moga w dupę pocałować. Na takie gowno jak oni to nikt by nawet nie spojrzal chyba ze by przypadkiem butami wlazl
dzięki wam to mamy mnóstwo grobów
A co jeszcze mamy dzieki Ukrainie? Moze Wawel?
Roksa wypisujesz bzdury,ten komentarz jest na poziomie rosyjskiego trola,W ten sposób nie pomagasz Ukrainie.