Alkoholizm to poważna choroba, która ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Ważne jest, aby otwarcie przyznać się do występującego problemu i podjąć próby wyjścia z nałogu. Leczenie alkoholizmu to trudny i złożony proces, który wymaga sporej motywacji i chęci samego uzależnionego – jednak pomoc i wsparcie rodziny są równie ważne.

Jaką pomoc można zaoferować uzależnionemu od alkoholu?

Wyjście z nałogu to złożony proces, który wymaga sporych chęci, motywacji i wsparcia najbliższych. Jednak nie każdy alkoholik chce się leczyć, często usprawiedliwiając swój nałóg. Pomoc, którą można okazać osobie uzależnionej, będzie wiązała się z dużym obciążeniem, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym w swoich zamiarach. Najważniejsze jest, aby przestać udawać, że problemu nie ma. Im wcześniej zostaną podjęte próby uświadomienia nałogu, tym lepiej dla wszystkich. Alkoholizm składa się z czterech faz. Każda kolejna będzie powodować większe konsekwencje nie tylko dla samego uzależnionego, ale także dla rodziny.

Warto wyzbyć się poczucia wstydu. Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć, jednak tylko wtedy, kiedy nałogowiec sam tego chce. W przeciwnym wypadku terapia będzie skazana na niepowodzenie. Warto pamiętać, że zrozumienie i wsparcie jest niezwykle ważne, ale należy także jasno stawiać granice. Samo obiecywanie udania się na terapię nie wystarczy, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. 

Czego może potrzebować alkoholik?

Warto pamiętać, że osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie zerwać z nałogiem. Potrzeba zaspokojenia głodu alkoholowego jest tak silna, że bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Mimo iż choroba alkoholowa wyrządziła wiele krzywdy rodzinie czy bliskim, to alkoholik również potrzebuje wsparcia i zrozumienia w swej bezradności. Warto zatem poznać działanie mechanizmu uzależnienia, ponieważ pozwoli to zrozumieć wiele kwestii związanych z nałogiem. Tutaj przydatna będzie także rozmowa z psychoterapeutą, który udzieli cennych porad i wskazówek. Osoba uzależniona chce, aby bliscy wiedzieli, że nałóg zawładnął jego życiem, dlatego należy zapewnić alkoholika o wsparciu i pomocy podczas procesu leczenia. 

Dlaczego wsparcie jest tak ważne?

Aby wyjść z nałogu, alkoholik potrzebuje silnej motywacji i wsparcia rodziny bądź bliskich. Bez tego walka z uzależnieniem zakończy się niepowodzeniem. Kluczowe jest, aby nałogowiec sam zrozumiał i przyznał się, że ma problem z alkoholem. Dodatkowo musi samodzielnie podjąć decyzję o leczeniu i terapii. Wymuszanie takich deklaracji z góry skazane jest na niepowodzenie.

Warto zaoferować swoje wsparcie, które dodatkowo będzie motywowało alkoholika do walki o życie w trzeźwości. Pomoc rodziny będzie nieoceniona w trakcie leczenia. W chwilach zwątpienia może to mieć decydujący wpływ na dalszą terapię. Cały proces wyjścia z nałogu to żmudna i ciężka praca osoby uzależnionej, dlatego ważne jest, aby alkoholik czuł i wiedział, że jest wspierany przez najbliższych. 

Co warto powiedzieć, a czego lepiej unikać?

Do rozmowy z alkoholikiem warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Można także zebrać grono najbliższych osób i wspólnie podjąć próby dialogu. Należy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym w swoim działaniu. Ważne jest, aby podczas rozmowy osoba uzależniona była trzeźwa. Tok rozmowy powinien być spokojny i opierać się na faktach. Warto przedstawić konkretne sytuacje, w których alkoholik był pijany i pokazać, jakie to miało konsekwencje. Dobrze jest wystrzegać się podniesionego głosu, awantur, kłótni czy obwiniania. Nerwowa atmosfera będzie miała negatywny wpływ na przebieg całej rozmowy.

Jak zachęcić alkoholika do podjęcia terapii?

Chcąc, aby alkoholik podjął leczenie, w pierwszej kolejności należy zaprzestać wszelkich działań mających na celu usprawiedliwienie nałogu lub wynikających z tego faktu konsekwencji. Alkoholik powinien sam ponosić odpowiedzialność za swoje postępowanie. Ważna jest także szczera rozmowa, która uświadomi osobę uzależnioną, jak jej nałóg wpływa na rodzinę i otoczenie. Dobrze jest okazać zrozumienie i zapewnić o pełnym wsparciu podczas leczenia. Więcej o przebiegu detoksu alkoholowego można dowiedzieć się tutaj: https://www.freedom-24.pl/oferta/detoks.

Alkoholikiem pozostaje się na całe życie, dlatego wsparcie będzie kluczowe nie tylko podczas leczenia i terapii, ale także po ich zakończeniu. Odpowiednia pomoc najbliższych pozwoli cieszyć się życiem w trzeźwości.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here